Sikeres a mediáció, vagyis a bírósági közvetítés jogintézménye, Kecskeméten ezen a téren különösen szép eredmények születtek - közölte az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke az Országos Bírói Tanács soros ülése után Kecskeméten.
Handó Tünde a sajtótájékoztatón elmondta, országosan a leggyakrabban családjogi ügyekben veszik igénybe a mediációt és ezen a területen is a legsikeresebb a jogintézmény. A közvetítő elé került ügyek kétharmadában megállapodás születik - emelte ki.
Hozzátette: például gyermekelhelyezési ügyekben a mediáció igénybevételének lehetőségét fel kell ajánlaniuk a bíróknak. Nagyon fontos az emberséges hangnem, a bíráknak a jogesetek megoldása mellett érzékelniük kell, ha komolyabb problémáról van szó, érintve akár az áldozatvédelmet is - jegyezte meg.
Kitért arra, hogy nemzetközi elvárás és európai uniós irányelvek, rendeletek szólnak az online mediáció kialakításáról a fogyasztóvédelmi ügyekben. A más országokban már működő online mediációt Magyarországon is be kell vezetni, erre fel kell készülni - közölte az OBH elnöke.
Bicskei Ferenc, a Kecskeméti Törvényszék elnöke elmondta: a három évvel ezelőtti, kezdeti bizonytalanság után évi 40-50 százalékkal nőtt a közvetítők elé kerülő és az egyezséggel záruló ügyek száma is. Az elmúlt évben országosan mintegy 1700 ügy került bírósági közvetítők elé, ezek 60-70 százalékában tényleges megállapodás is született - ismertette, hozzátéve: az eredmények további növekedése esetén a mediáció a bíróságokat jelentős mértékben tehermentesíti majd.
Kitért arra, hogy Bács-Kiskun megyében csaknem 200 ügy került közvetítők elé. Emellett bírósági szakban azokban az ügyekben is szép számmal született egyezség, amelyek a közvetítés során még nem zárultak megállapodással, így hamarabb véget ért az ügy. A törvényszék elnöke elmondta: a közvetítés előnye az ítélettel szemben, hogy mindkét fél elégedett.
Bicskei Ferenc hangsúlyozta, a mediáció jogintézményét tovább kell fejleszteni, a nagy áttörési lehetőséget a munkaügyi perek esetében látja. Az MTI kérdésére elmondta: jelenleg 130 mediátor dolgozik Magyarországon, minden törvényszéken és több járásbíróságon van közvetítő.
Vízkelety Mariann, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára elmondta: fontos, hogy az állampolgárok minél szélesebb köre megismerkedjen ezzel a jogintézménnyel és minél többen vegyék igénybe. A statisztikák szerint a mediáció eredményeként született egyezségek esetében nagyobb arányú a jogkövető magatartás - közölte.
mti
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.