A látogatók pénteken esténként találkozhatnak vele a helyi csillagdában.
Ilyen eszköz csak egy van! Balogh István, a kiskunhalasi Csillagászati Obszervatórium vezetője és a fia a közelmúltban lett kész azzal a napteleszkóppal, melyben két évtized munkája van.
A Nap 149 millió 600 ezer kilométerre van hozzánk. Ezzel a különleges napteleszkóppal lehet tanulmányozni a felszínét közelebbről. - A Nap felszínét az emberek akkorának látják, mint a Holdat. A Nap valójában egy izzó gázgömb, 5600-6000 Kelvin fok van rajta. Ezzel a távcsővel lehet vizsgálni a termonukleáris reakciókat – tudta meg a HalasMédia Balogh István csillagásztól. – Látok foltcsoportot, látom a felszínt. Tudom, hogy mikor lesz kitörés – tette hozzá.
A Kiskunhalason található, országosan is egyedülálló napteleszkóp kéttagú, légréses optikával rendelkezik, melyet anno a Zeiss Művek gyártott és ma már beszerezhetetlen. Hasonló is csak az Amerikai Egyesült Államokban található.
Kisfilmünkben bemutatjuk a megújult kilenc állomást és az alagútba is bepillantást engedünk a metrószerelvény vezetőfülkéjéből nézve.
A Pureco által telepített berendezések a Zadar közeli ipari parkban óránként 8 millió liter csapadékot képesek megtisztítani. A megszokottól eltérően nyílt árokban működnek, és üzemeltetési költségük töredéke a zárt olajleválasztóknak.