Idén ősztől már nem a pontos idő, hanem a tényleges fényviszonyok határozzák meg Félegyházán, hogy mikor kapcsoljon be a közvilágítás: amikor sötétedni kezd, a lámpák felgyúlnak. Ezt az úgynevezett alkonykapcsolós megoldás teszi lehetővé, amire egy évvel ezelőtt kezdeményezte az átállást Csányi József polgármester, és mostanra minden feltétel adott a megvalósításhoz.
Mint azt Lénárt József önkormányzati főtanácsos elmondta, Félegyházán a 2000-es évek eleje óta közvilágítási naptár alapján kapcsolják a lámpákat. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a város és a hozzá tartozó nyolc település alkotta hálózati rendszerben az áramszolgáltató – a magyar szabványnak megfelelően – 10 naponta módosítja a lámpák be- és kikapcsolásának időpontját.
Ezzel az eljárással azonban, különösen a késő őszi és a téli időszakban, jelentős lehet az eltérés az időjárási és fényviszonyok függvényében a sötétedés és a bekapcsolási idő között. Ezért kezdeményezte Csányi József polgármester a környező településeknél az alkonykapcsolós rendszerre való átállást, amire csak a hálózati rendszer összes tagjának hozzájárulása mellett van lehetőség.
A rendszer lényege, hogy Kiskunfélegyházán, a Csanyi úti alállomáson elhelyeznek egy alkonykapcsolót, ami a mindenkori fényviszonyoknak megfelelően kapcsolja be és ki a közvilágítást. A megvalósítás felgyorsítása érdekében a kivitelezési költségeket Félegyháza magára vállalta.
Lénárt Józseftől megtudtuk, hogy a közelmúltban minden településtől beérkezett a hozzájáruló nyilatkozat, így Csányi József polgármester megkötötte a szerződést az áramszolgáltatóval, amely júliusra vállalta a rendszer kiépítését. Így az őszi sötétedések idejére már a fényviszonyoknak megfelelően kapcsol ki és be Félegyházán a közvilágítás.
forrás: kiskunfelegyhaza.hu
Projektvezetőjeként, több évtizedes tapasztalattal a háta mögött irányítja a veszprémi vár VEMÉV-SZER általi munkálatait Csehi Lóránt. A novemberi Hónap Mérnökét pályájáról, motivációiról és arról is kérdeztük, mi kell ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyét építőmérnökként.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.