Ilyenek például a 3D nyomtatóval gyártott ajtónyitók és a gyártásban dolgozók számára készített arcpajzsok.
A koronavírus-világjárvány okozta több hetes szünetet követően 2020. április 28-tól fokozatosan újraindult a termelés a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában. A vezetőség a munkavállalók egészségét és védelmét szolgáló több mint 120 intézkedést vezetett be. A gyár több mint 4400 munkavállalót foglalkoztat, így különösen fontos, hogy a munkatársak biztonságos környezetben dolgozhassanak.
A jelenlegi tudományos ismeretek alapján a koronavírus bizonyos felületeken akár több órát is képes megmaradni, ezért a gyárban a gyakran érintett felületeket folyamatosan fertőtlenítik. A gyár vezetése a kollégákat arra kéri, hogy az egyes felületek érintését kerüljék, sőt kreatív megoldásokkal is segíti őket. Éppen ezt a célt szolgálja az a speciális, alkarral működtethető, kilincsre szerelhető ajtónyitó, amellyel a gyár üzemeiben és az irodákon belüli közlekedés során nem kell közvetlenül megérinteni a kilincseket. Ennek a védőeszköznek a legnagyobb különlegessége, hogy minden egyes darabja az összeszerelő üzemben, 3D nyomtató segítségével készül. A gyártás már a leállás alatt elkezdődött, eddig több mint 200 darabot helyeztek fel a telephely különböző területein lévő ajtókra, és folyamatosan készülnek az új darabok is.
Az ajtónyitó azonban nem az egyetlen „házi készítésű” védőeszköz: a kilincsre szerelhető ajtónyitók mellett arcvédő pajzsokat is készítettek a gyár munkatársai, amelyek az összeszerelő üzem azon munkaállomásaira készülnek, ahol a munkatársak nem tudják tartani az előírt távolságot. Ennek révén sikerült olyan saját készítésű modellt gyártani, amely nem párásodik, és a pánt része is megfelelően illeszkedik. A védőpajzsok 3D nyomtatással készülnek el, méghozzá három óra alatt. A legújabb darabok már továbbfejlesztett, optikailag tiszta, torzításmentes plexiből készülnek az első, gyárban készített típusokhoz képest.
Projektvezetőjeként, több évtizedes tapasztalattal a háta mögött irányítja a veszprémi vár VEMÉV-SZER általi munkálatait Csehi Lóránt. A novemberi Hónap Mérnökét pályájáról, motivációiról és arról is kérdeztük, mi kell ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyét építőmérnökként.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.