Újabb kimagasló látogatószámmal büszkélkedhet a múzeum Cifrapalota kiállítóhelye, ugyanis a már félidejében járó Kecskemét 650 tárlatot eddig 21 és fél ezer ember tekintette meg. A modern technika vívmányaival bemutatott kiállítás szórakoztatva meséli el a város históriájának közismert eseményei mellett a kevésbé ismert történeteket is.
A Kecskemét 650 szakít a hagyományokkal, redukált műtárgyállománnyal dolgozik: képi alapúvá varázsolja a tárgyi környezetet.
A látogatók számára elérhető egy online képeslap gyűjtemény, ahol az érintőképernyős alkalmazással lehetőség van Kecskemét térképi ábrázolásait böngészni, a különböző korok Kecskemétjét összehasonlítani.
Olyan újszerű megoldásokkal is találkoznak az érdeklődők, amelyeket eddig nem alkalmaztak kiállításokban:
Közel 150 négyzetméteren Ifresco látható, amely digitálisan létrehozott, nagyméretű grafikákkal borított, 3 D hatású falfelszín.
Különleges, hogy ma már nem létező, vagy csak tervrajzon megszületett épületeket mutatnak be, világító, 3D nyomtatott makettek segítségével, interaktív fiókokkal kiegészülve.
A „milyen volt egykor és milyen ma” valószínűleg minden kecskeméti számára izgalmas téma lehet. Ezekhez több mint 2000 fénykép készült 2018-ban a városban, 60 nézőpontból pedig gömbpanoráma felvételekkel. A falra vetített interaktív projektoron olyan kisfilmek révén lehet Kecskemét elmúlt 100 évébe bepillantást nyerni, amelyeket kifejezetten erre a kiállításra kölcsönzött a múzeum a Magyar Filmarchívumból.
Több mint 250 ledet használtak fel a mozgásérzékelőkkel kombinált világító tablókban, de vannak egyedi, lézervágóval vágott, a település fejlődéstörténetét bemutató képsorok is.
A múzeumpedagógiai térben a virtuális valóság teszi különleges élménnyé a kiállítást.
A nyári szünetben is változatlan nyitvatartással üzemelő szecessziós palota kiállítása remek kikapcsolódási lehetőséget kínál a szórakoztatva tanulni vágyó fiataloknak, az érdeklődő felnőtteknek és azoknak a családoknak is, akik csak kíváncsiságból lépnek be a zöldre festett ajtón.
A családoknak szóló belépő ára rendkívül kedvező (350 Ft/fő), ezzel jelenleg három állandó kiállítás is megtekinthető: a Nagyurak és vezérek – híres avar leletek a Kiskunságból, az Állandó képzőművészeti kiállítás (híres Mednyánszky László és Tóth Menyhért képekkel) valamint a Kecskemét 650 várostörténeti kiállítás. Minden hónap utolsó vasárnapján pedig „Családi vasárnapot” hirdet a múzeum, ilyenkor térítésmentes a belépés a családok számára. Időszaki kiállításaink 4-6 hetente megújulnak, hamarosan új tárlat érkezik az első emeleti Pávás terem mellé.
Számos külföldi vendég is érkezik Kecskemét egyik legszebb épületébe, ahol a német turisták mellett holland látogatók is betérnek, ugyanakkor a Kecskemét 650-et már Ausztráliából is megtekintették.
A múzeum vendégkönyvében emlékül hagyták a következő sorokat:
„Nagy örömömre szolgál, hogy láthatom Magyarország történelmének lenyűgöző szeletét. Ragyogó élmény ért a múzeumban, semmihez sem fogható ez, amivel eddig valaha is találkoztam!
Üdvözlet Sydney-ből!”
Tárlatvezetést is igényelhetnek a Cifrapalotába érkező vendégek, amely magyar és angol nyelven egyaránt elérhető, és 1000 Ft-ba kerül csoportonként, létszámtól függetlenül.
Az új tanévtől továbbra is biztosítja a múzeum a kecskeméti osztályok számára az ingyenes belépést, folytatva azt a kulturális missziót, amik évek óta vállal az intézmények életében. A Kecskemét 650 kiállítás múzeumpedagógia foglalkozások színes skáláját vonultatja fel, különböző korosztályokra bontva – erről egy korábbi cikkünkben beszámoltunk -, a részletes programok elérhetőek a múzeum honlapján. (www.muzeum.kecskemet.hu)
A páratlan várostörténeti kiállítás - amelyet egyszer, minden Kecskemét és város környéki lakosnak látnia kell – december 31-ig látogatható, keddtől vasárnapig, 10:00-17:00 között
Projektvezetőjeként, több évtizedes tapasztalattal a háta mögött irányítja a veszprémi vár VEMÉV-SZER általi munkálatait Csehi Lóránt. A novemberi Hónap Mérnökét pályájáról, motivációiról és arról is kérdeztük, mi kell ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyét építőmérnökként.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.