2025.02.05, Szerda

Vetőmag előállítás és tájfajták védelme

2013.05.29. 07:07

Magyarország elkötelezett a tájfajták védelmében és a növényi szaporítóanyagok forgalmazási rendszere ellenőrzési színvonalának megőrzésében. Ezért az Európai Bizottság által a szaporítóanyag-előállítás és -forgalmazás területén kidolgozott jogszabálytervezet vitájában számít a többi érintett tagállam támogatására, mondta Feldman Zsolt hétfőn.

A Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára minderről annak kapcsán beszélt, hogy a hónap elején az EB véglegesítette a növényi szaporítóanyagok termesztésére és forgalmazására vonatkozó alapjogszabály-tervezetét, amelyben Magyarország számára több elfogadhatatlan kitétel látott napvilágot. Emlékeztetett: az EB által a vetőmag-szabályozás területén most közzétett tervezetet a következő két évben vitatják meg a tagállamok, és az a bizottság tervei szerint 2018-tól lépne hatályba, ám a magyar érdekek védelme indokolja a határozott kormányzati álláspont képviseletét már a tárgyalások megkezdésekor.
A megismert szövegtervezet jelenlegi állapotában nem veszélyezteti azokat az agrobiodiverzitás területén elért vívmányokat, amelyeket Magyarország például a helyi és tájfajták elterjesztése tekintetében elkönyvelhet. Az elmúlt három év során ugyanis a magyar szakemberek megalkották a szántóföldi növények, zöldségek és gyümölcsök egyszerűsített fajtajegyzékbe vételét segítő jogszabályi hátteret, amelynek eredményeképpen például gyümölcsökből 120 tájfajtát regisztráltak eddig, forgalmazhatóvá téve azokat ezáltal.
Magyarország jelenleg a harmadik legnagyobb vetőmag-exportőr az Európai Unióban, mintegy 120-130 ezer hektáron termeszt vetőmagot, és évente 170-190 milliárd forint árbevételt ér el az ágazat. Az ország pozíciójának megőrzéséhez továbbra is szükséges a vetőmag-előállítás magas színvonalú szabályozásának és ellenőrzésének lehetősége. Magyarország számára éppen ezért elsődleges, hogy az Európai Unióban a vetőmagot ne kezeljék úgy, mint bármilyen más mezőgazdasági árut, és az új szabályozás ne lazítsa fel azt a szigorú rendszert, amelyben a vetőmag most előállítható és forgalmazható. „A bizottság javaslata jelenlegi formájában inkább ezen a területen jelent számunkra problémát” – mondta a helyettes államtitkár. Hozzátette: tapasztalataik szerint a bizottság által most asztalra tett javaslat a nagy vetőmagtermelő országok számára szintén nem elfogadható. „Rájuk számítunk Magyarország partnereiként a jogszabályok következő időszakban meginduló vitájában”.

VM