2025.01.24, Péntek

Taxöv Pride - Tűrik, de ellenkeznek a takarékosok az új törvény ellen

2013.07.06. 07:09

A kormány egyelőre nem igazán foglalkozik a hazai takarékszövetkezeti rendszer képviselőinek az érdekeivel. Sajnos a takarékosok képviselői a tudatos érdekérvényesítés helyett, kurucos odamondogatással válaszoltak a megszavazott törvényre.

2013. június 27-én a parlament, mintegy 3 napos előkészítést követően megszavazta az új szövetkezeti hitelintézeti törvényt, majd Áder János visszadobta azt. Így a legújabb törvénykezési tempó alapján július 5-én a parlament újból megszavazta némi látszatmódosítás után az törvényt. Ezt követően a köztársasági elnök többször nem dobhatja vissza, így megkezdődik a takarékszövetkezeti rendszer teljes átalakulása Magyarországon.

A törvény lényege, hogy a korábban azért, hogy tőkéhez jusson a hazai takarék rendszer, a németek lettek bevonva tulajdonosként a Takarékbankba, ahonnan akkor, amikor mi akartuk kivásárolhattuk őket. Ezt tette meg a kormány tavaly és szerzett majd 40 százalékos tulajdont a Takarékbankban az MFB-n keresztül. Most pedig a törvény erejével tulajdonossá teszi a kormány a tulajdonában álló Magyar Postát. Így a két állami szerv 51 százalékos többségbe kerül. Ráadásul az új törvény beteges húzása szerint ha egy szövetkezet nemmel szavaz a jövőben, akkor elveszíti a szavazati jogát (…) pofa be, magyarul.

Demján: „olyat még senki sem látott, hogy a tulajdon határozza meg a tulajdonost”

Ez esetben ugyanis a szövetkezetek tulajdonában álló Takarékbank lesz az a szervezet, akin keresztül a kormány alapvetően meghatározza a szövetkezetek életét. (Háttérbeszélgetéseken tudható csak meg, hogy konkrétumok hiányában a politikusok azt gondolják a takarékok vezetőiről, hogy a szövetkezeti tulajdont jelentő részjegyeket már régen felvásárolták, amiben lehet is valami, mert az elmúlt 20 évben nem lehetett hallani igazán viharos szövetkezeti zárszámadásról, ahol a mérleg elfogadásához és még számos fontos döntéshez szükséges a többség.

Ha ugyanis ezt a törvényt a kereskedelmi bankokra hozta volna meg a kormány, azok részvényesei már minden bizonnyal kalapáccsal bontanák a parlamentet.)

Ez a törvény bizony kifejezetten durván beleavatkozik a magántulajdonba, azon a jogcímen, hogy nem jó a szövetkezetek működése. Ez sajnos nem igaz, mert amíg a szövetkezetek profitot termeltek tavaly is, addig például az új tulajdonos a Magyar Posta csak 2012-ben 3,5 milliárd veszteséget termelt. Erre mondta Dávid Ferenc tegnap, hogy ez a Posta ezek szerint egy nagy lusta tulajdonos lesz.

Mindezt azért teheti meg a kormány, mert a takarékszövetkezeti vezetők nem dzsungelharcosok. Képesek voltak egy pénteki törvényhozást követően tartani délután egy erre méltatlan helyszínen másfél órás sajtókonferenciát, ami minden túlzás nélkül a jászkarasehonnai alsóvárosi képviselőválasztást megelőző lakossági fórum jegyeit hordta magán, és még az ásványvíz is elfogyott az első 10 percben. A hely alkalmatlanságát az is mutatta, hogy egy ponton Dávid Ferenc amikor már nem bírta a meleget ablaknyitogatása kezdett. Szánalmas volt.

 Demján Sándor, aki az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke is, miután a múlt héten sajtóértesülések alapján a kormány 5,6 milliárd forinttal szállt be a tulajdonában álló Gránit Bankba, két dolgot tartott fontosnak megjegyezni”A takarékszövetkezet egy szolid rendszer, ahol be fogják tartani a törvényeket és a betétek biztonságban vannak.”

Így összefoglalóan megállapítható, hogy a szövetkezeti rendszert képviselő vezetők láthatóan nem feltétlenül érdekeltek a rendszer megmentésében, ráadásul elképzelésük sincs, hogy netán hogyan kellene fellépni ez ellen a diktatórikus kormányzati lépés ellen, mi több, némi alapvető változásra tényleg rászorul a rendszer.

Annyira nagyon szánalmasak voltak, azok a teátrális kijelentések, hogy „a létező összes jogi fórumon tiltakozni fogunk” … „nem tesszük lábhoz a fegyvert”. Ugyan már elvtársak…