2025.02.05, Szerda

Gyakorlatorientált, innovatív felnőttképzés a Füredinél

2013.12.04. 13:13

A felnőttképzés jelenlegi helyzetéről, célcsoportokról, megújuló képzési formákról és a piac kínálta lehetőségekről beszélgettünk a jövőre jubiláló Füredi Felnőttképzési Központ vezetőjével, Bartos Tamással.

Milyen múlttal rendelkezik a Központ?

A Füredi Oktatási Központ 2004 óta van nyilvántartásba véve, tehát jövőre lesz kereken tíz éve, hogy ezen a területen dolgozunk. Az alapítástól fogva akkreditált intézményként működünk, erre építkeztünk szép fokozatosan az elmúlt évek során. Ez a cím ugyanis feljogosítja arra, hogy európai uniós és hazai forrásokat is igénybe tudjunk venni, illetve ilyen típusú képzésekre is pályázhatunk a munkaügyi központnál. Emellett persze részt vettünk olyan nagy TÁMOP-os projektekben is, mint amilyen a Lépj egyet előre! vagy az Új pálya – Új esély országos képzési program voltak, ahol szép számmal sikerült képzéseket megvalósítanunk. Továbbá szolgáltatásainak magas színvonalának biztosítása érdekében ISO 9001:2001 minőségirányítási rendszerrel rendelkezünk.

Kik a célcsoport?

Célcsoportunkat tekintve elég széles körben mozgunk. Egy részről vannak a munkanélküliek, akik a munkaügyi központ által támogatottan jönnek. Számukra, a megye összes nagyvárosában szerveztünk már képzéseket. Emellett szintén nem elhanyagolható azoknak az egyéni megkereséseknek a száma, amikor az állással rendelkező felnőttek szakmai fejlődésük vagy munkahelyi pozícióváltásuk kapcsán szeretnék kérni a segítségünket. Legnagyobb számban pedig azok a cégek, illetve vállalkozások fordulnak hozzánk, ahol szükség van a meglévő munkaerő-állomány tovább- vagy átképzésére.

Minőségpolitikánkban is megfogalmazott célunk a szakképesítéssel nem rendelkező felnőttek, vagy látókörüket szélesíteni kívánó egyének képzése, továbbképzése. A Füredi Felnőttképző Központ stratégiai célkitűzése, hogy a szüntelenül változó igényekre folyamatosan és gyorsan új képzési formákkal válaszoljon, a felmerülő képzési-oktatási igényeket a képzési piacon elérhető legjobb minőségben elégítse ki. Arra törekszünk, hogy a szakmai ismereteken túl olyan korszerű ismereteket adjunk képzésen résztvevőinknek, amelyek segítik érvényesülésüket a munkaerőpiacon.

Melyek a legnépszerűbb területek?

Elsődlegesen a gépkezelői vonal az erős, ismertebb része az iskolánknak. Mivel ez egy igen speciális képzésünk, az ország legtávolabbi pontjáról is jelentkeztek már rá, de elsősorban a Kecskeméten és vonzáskörzetében található cégekkel állunk kapcsolatban. Ugyanakkor ott vagyunk Bács-Kiskun Megye fontos pontjain, hiszen jelenleg is zajlanak képzéseink Baján, Kunszentmiklóson, Kiskunhalason és Kiskőrösön.

Kik vezetik a képzéseket?

Oktatói gárdánkat, a piaci kereslet igényeinek megfelelően állítottuk össze és folyamatosan új személyek bevonásával dolgozunk. Mindenkinek megvan a jogszabályok által előírt végzettsége, szakképesítése, ami garantálja a képzések színvonalát. Elsősorban sokéves tapasztalattal rendelkező főiskolai oktatókkal, illetve különböző cégeknél vezető beosztásban lévő műszaki vezetőkkel vagyunk kapcsolatban, akik eljönnek hozzánk és átadják a tudásukat. Általában délutános munkarendben zajlanak a képzéseink, így az iskolai oktatók is ráérnek. Munkánk elismeréséül 2008-ban megkaptuk az Év Felnőttképző Intézménye címet a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamarától.

Hogyan definiálható a piacon betöltött szerepük?

A mai felnőttképzésben egyre inkább a fix, valódi tudást garantáló, minőségi képzésekre terelődik a hangsúly, amelynek egyik legfőbb biztosítéka az a fajta akkreditáció, mellyel mi már közel egy évtizede dolgozunk. Cégünk vállalta, hogy a törvényi jogszabályoknak és a minőségi elvárásoknak megfelelően végzi a munkáját. Olyan egységes, átlátható és könnyen elsajátítható képzési programmal rendelkezünk, ami tartalmazza, hogy mi az amit tanítunk, milyen formában tanítjuk, milyen értékeléssel kérjük számon és mi az amit plusz szolgáltatásként tudunk nyújtani.

A munkaügyi központtal jó az együttműködésünk, sikerült már rengeteg tanfolyamot indítanunk, számtalan csoportos-, és egyéni képzést valósítottunk meg a közös munkánk során. De nem utolsó szempont a munkáltatókkal való közvetlen kapcsolatunk sem. Gépkezelői tekintetben olyan vállalkozásokkal állunk kapcsolatban, akik folyamatos munkaerő toborzásban vannak. Így bizonyos képzéseink indulásakor meghívjuk az adott céget, ők elmondják a kínálatukat, megtekintik a képzésben résztvevőket, és kiválasztanak közülük párat, akiket aztán személyes interjúra hívnak és fel is vesznek egy adott munkára.

Milyen jövő elé néz a felnőttképzés?

Szeptember eleje óta teljesen átalakulóban van a magyar felnőttképzés. Hoztak egy új oktatási törvényt, ami már hatályba is lépett, emellett az iskolarendszeren kívüli képzések tekintetében is szeptember egytől van érvényben az új OKJ.

Ennek egy kicsit eltér a felépítése attól, mint ami eddig volt érvényben. Sokkal kevesebb szakma található benne, ugyanakkor vannak szakmaráépülések valamint fix óraszámban határozza meg, hogy az adott képzést milyen időintervallumban kell megvalósítani. A cél, hogy mindenki hasonló értékű és tudású bizonyítványt kapjon az ország bármely pontján is vesz részt az oktatásban.

Azt vették alapul, hogy ha valaki iskolarendszerben tanul egy szakmát (pincér, szakács, stb.) azt két-három év alatt tudja elvégezni, míg az iskolarendszeren kívüli oktatás résztvevői ezeket a szakmákat akár egy év alatt is elsajátítják. A kettőnek a kimenete viszont, azaz a kapott tudás, nem biztos, hogy ugyanazt fedi le. Az új rendszer célja tehát, hogy ezeket az eltéréseket felülírja. Nagyon sok szakma lett például, amit nem is lehet már iskolarendszeren kívül tanulni.

Az új felnőttképzési törvény megpróbálja formailag letisztázni az iskolarendszeren kívüli képzések világát. Jelen pillanatban a felnőttképzési törvény hatálya alá az OKJ-s, a támogatott-, az egyéb támogatott szakmai képzések, valamint a támogatott nyelvképzések tartoznak.

A minőség megteremtésére is nagy hangsúlyt fektettek, egységes rendszert szeretnének létrehozni a képzési központok számára. Erről azonban még nincs meg a végleges végrehajtási rendelet. Ami biztos, hogy a vizsgáztatási rendszer az eddigi modulárisról, a komplexre vált. Az egész folyamat előzménye a két évvel ezelőtti szakképzési törvény, amely bevezette a duális képzést Magyarországon, nagyobb hangsúlyt fektetve ez által a szakmai gyakorlatra. Ez mostantól a komplex vizsgáknál is visszaköszön, hiszen a szakmák jelentés részében van gyakorlati vizsgatevékenység. Ehhez párosul az írásbeli vagy szóbeli számonkérés, az értékelés pedig már nem százalékos arányban, hanem érdemjeggyel történik.

Mit jelentenek ezek a Füredi Felnőttképzési Központra nézve?

Jelen állapotokban a Központ megfelel az új irányvonal elvárásainak és minden olyan jogosítvánnyal rendelkezik, ami a szakmai reformokhoz szükséges. Innovációs lehetőségeinknek és nyitottságunknak köszönhetően folyamatosan bővülő, választékos képzési kínálattal lehetünk a munkakeresők és fejlődni vágyók segítéségére.