2025.01.17, Péntek

Az Európai Bíróság ítéleteinek hatása az áfa ellenőrzésére

2013.07.30. 13:17

A NAV az ellenőrzésekkor találkozik olyan esetekkel, amikor a vizsgált bevallásban az adózó olyan számlákat is szerepeltetett, melyek fiktívek, azaz a hatályos rendelkezések alapján adót nem lehetne levonni.

Egy számla akkor minősül fiktívnek, ha a NAV bizonyítja, hogy a számlán szereplő gazdasági esemény nem valósult meg, illetve megvalósult, de nem a számlán szereplő felek között, továbbá, ha a számla alakilag és tartalmilag hiteles ugyan, azonban objektív körülmények alapján bizonyítható, hogy a számlabefogadó tudott vagy tudhatott arról, hogy a számla befogadásával adóelkerülésben vett részt.

Az Európai Uniós bírósági ítéletek a fiktivitás utóbbi esetére vonatkozóan tartalmaznak iránymutatásokat a számlabefogadó gazdasági eseménnyel kapcsolatos vizsgálatánál. Az adóhivatal széles körű bizonyítást folytat annak felderítése érdekében, hogy az adólevonási jogot gyakorolni kívánó adóalany tudott vagy tudhatott-e arról, hogy a számla befogadásával adóelkerülésben vesz részt, mivel ez lényeges a levonási jog jogszerűségének vagy jogszerűtlenségének megítélése szempontjából.

Abban az esetben ha a befogadott számlán szereplő gazdasági eseményről megállapítható, hogy az nem valósult meg, akkor a számlabefogadó adólevonási jogát ezen számla után meg kell tagadni.

Ha alakilag és tartalmilag hiteles a számla, azonban a NAV objektív körülmények alapján bizonyítja, hogy a számlabefogadó tudott vagy tudnia kellett arról, hogy adóelkerülésben  vett rész, akkor ezen számla után adólevonási jog szintén nem gyakorolható.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal feladata megakadályozni, hogy az adózók fiktív bizonylatok után – a jogszabályok megkerülésével vagy azok megszegésével –, a költségvetést megkárosítva, áfát igényeljenek vissza, vonjanak le.

 

 

 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Dél-alföldi Regionális Adó Főigazgatósága