2025.02.05, Szerda

„Az idei nem lesz a fűszerpaprika éve!”

2013.11.06. 12:04

Az egy hónappal ezelőtti háromnapos fagy rendesen megtizedelte az idei fűszerpaprika-termést Kalocsa környékén. A „piros aranyat” nagy területen, jelentős mennyiségben termelők baját a hozamkiesésen túl fokozza, hogy – egyelőre – a kárenyhítési rendszer sincs az ő oldalukon.

Azokon az ültetvényeken, amelyeken a gazdák gépi szedésű betakarításra rendezkedtek be, még az első szedést sem sikerült megejteni az ősszel jött fagyok pusztítása nyomán, sőt, a második szedés jó része is a földeken maradt – ez tehát nem volt a fűszerpaprika-termesztők éve, foglalta össze röviden és tömören az idei (nem túl bíztató) kilátásokat Nagy Attila kalocsai falugazdász.

Mint az ismeretes, a 2013-as év szeszélyes időjárása (beleértve a tavasszal jött telet, a nyári árvizet, majd a belvizet és az aszályos heteket) mindent egybevetve sem kifejezetten támogatta az agrárszektorban tevékenykedők törekvéseit. Térségünkben ez a várható fűszerpaprika-hozamnál csúcsosodik ki.

- Az őszi fagyokkal kapcsolatban megjegyzem, hogy a paprika mellett elsősorban Harta környékéről jelentettek nagyobb mennyiségű csemegekukorica fagykárt is – vázolta a helyzetet a szakember. – Az idei évben hatalmas kereslet volt a tábla széléről árusított paprikára. Magam is ismerek jó pár olyan gazdát, akit kerestek feldolgozót, de nem tudták számukra biztosítani a kért paprikamennyiséget, mert saját maguknak is annyira kevés maradt – folytatta Nagy Attila, majd rátért arra, hogyan enyhülhetnek (ha enyhülhetnek!) a termelők veszteségei.

– Mindazok számára, akik beletartoznak az agrár kárenyhítési rendszerbe, törvény szabályozza, hogy milyen káreseményekre lehet igényelni támogatást év végén. Ebben a rendszerben a téli és a tavaszi fagykárok szerepelnek, az ősziről szó sincsen. Ha valaki tehát ilyen termésveszteséget szenved, erre nem adhat be kárenyhítési kérelmet – nyilatkozta a helyi Falugazdász Iroda vezetője, reménysugárként megpedzve, hogy tudomása szerint az illetékes minisztérium felé már jelezték, hogy a kapcsolódó törvényben szerepeljen az őszi fagykár jelensége. Ez egyetlen okból maradt ki valószínűleg a korábbi szövegezésből, vélekedett Nagy Attila: az elmúlt években ugyanis nem sűrűn volt példa arra, hogy szeptemberben elfagyjanak a növények…