2025.02.05, Szerda

A KEFAG Zrt. is küzd a vadállomány megmentéséért

2013.06.13. 16:57

A Duna menti erdőgazdaságok (a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt., a Pilisi Parkerdő Zrt., az Ipoly Erdő Zrt., a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. és a Gemenc Zrt.) kezelésében lévő erdőkből több mint 22 ezer hektárt borít víz, a legveszélyeztetettebbek a fiatal erdők, amelyek az idősebbeknél jóval rövidebb ideig képesek ellenállni az árnak.

Az árvíz által elsodort faanyagok, megrongált építmények kárértéke egyelőre megbecsülhetetlen. Az erdei vadállomány túléléséért az erdőgazdaságok mindent megtesznek, ebben különösen nagy feladat hárul az Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdejét kezelő Gemenc Zrt.-re, amelynek teljes munkatársi gárdája napi 24 órában védekezik. A Gemenc Zrt. területe egyébként vízrajzilag az a pufferzóna, amelynek köszönhető, hogy Kalocsa, Szekszárd, Baja és Mohács városok és térségük lakott részei könnyebben menekülhetnek meg az árvíztől.

Az árvíztől közvetlenül nem fenyegetett állami erdőgazdaságok is nagy segítséget nyújtanak a védekezéshez. Összesen mintegy 500 főt, harminc teher- és személyszállító járművet és több ezer munkaórát adtak a védekezéshez. A VADEX Zrt. 30 ezer adag ételhez elegendő 3,6 tonna vadhúst adott a honvédségnek.

A KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. munkatársai Solt térségében védekeznek. A Duna árterében 1059 ha általuk kezelt erdő már vízben áll, ráadásul veszélyezteti a KEFAG Zrt. Solti Csemetekertjét, az ehhez tartozó épületeket, berendezéseket, és a 42 ha területen lévő erdészeti és mezőgazdasági kultúrát. A társaság 60 saját dolgozóval, 100 közfoglalkoztatottal és 50 vállalkozóval segíti a munkálatokat, amelyhez 7 terepjárót, 4 mezőgazdasági vontatót, 1 lánctalpas dózert, 1 trailert, 3 tehergépkocsit, 6 raklapemelő homlokrakodót és 4 személyszállító buszt biztosít. Sajnos a töltés átázott, ezért a szivárgások megakadályozására 8 óra alatt 200 ezer homokzsákot töltöttek meg és építettek be. Az óriási zivatarok ellenére a védekezés napi 24 órában folyik.