Fejér, Nógrád, Vas, Békés és Bács-Kiskun megyében összesen mintegy 75 milliárd forintnyi újabb forrás helye vált biztossá az elmúlt héten.
Első körben 14,4 milliárd forintnyi Fejér megyei pályázatról született döntés a Terület- és Településfejlesztési Operatív program (TOP) keretében – ismertették pénteken Székesfehérváron. Kiemelkedő összegű támogatást kaptak a következő települések:
Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés fideszes elnöke ismertette, hogy Fejér megye 106 településéből - megyei jogú városok nélkül - ezúttal 69 kap fejlesztési pénzt, ami 134 sikeres pályázatot jelent. Hozzátette, hogy a most kimaradóknak is lesz lehetőségük fejlesztési elképzeléseik megvalósítására, mivel hamarosan további 20 milliárd forintról születik döntés.
Tessely Zoltán országgyűlési képviselő elmondta, hogy a 3-as körzetben egészségház, orvosi rendelő, óvoda, bölcsőde, iskolai konyha és piac építésére, turisztikai fejlesztésekre, árvízvédelemre és energetikai beruházásokra nyertek az önkormányzatok. Varga Gábor országgyűlési képviselő közölte, hogy az 5-ös választókerületben a megítélt forrásokból ipari park fejlesztése és zöldváros-rehabilitáció is megvalósul.
Gazdasági, turisztikai, egészségügyi, szociális és energetikai fejlesztések kezdődnek meg Nógrádban a nyár végén – közölte Skuczi Nándor (Fidesz-KDNP), a megyei közgyűlés elnöke kedden Salgótarjánban. A 12 milliárd 900 millió forintot 129 sikeres pályázattal, 76 településről nyerték el. Többek között:
Egy hónapon belül további 44 pályázat elbírálása várható 9,8 milliárd forintos összegben gazdaságfejlesztésre, ipari parkok, inkubátorházak fejlesztésére, települési közlekedésfejlesztésre, vagy városi területek rehabilitációjára.
A keddi szombathelyi sajtótájékoztatón Kondora Bálint (Fidesz-KDNP), a megyei közgyűlés alelnöke elmondta: Vas megyének 21 milliárd forintnyi támogatás áll rendelkezésére a TOP keretében. A benyújtott pályázatok 80 százalékát találta első körben támogathatónak a megyei önkormányzat és a döntéshozatalban irányító hatóságként részt vevő Nemzetgazdasági Minisztérium.
A 65 vasi települést érintő támogatásokból Hende Csaba (Fidesz) országgyűlési képviselő felsorolása szerint:
Az említett 21 milliárd forintnyi vasi kereten túl Szombathely TOP-kerete önmagában meghaladja a 14 milliárd forintot, amelyből sok fejlesztés a megye minden lakosát szolgálja, például a Markusovszky Kórház fejlesztése és az épülő Haladás-sportkomplexum is.
Ágh Péter (Fidesz) megyei fejlesztési biztos további fejlesztéseket ismertetett:
V. Németh Zsolt (Fidesz) kiemelte: Vasváron újabb iparterület kialakítását, Szentgotthárdon pedig az ipari park továbbfejlesztését segíti a megítélt támogatás. A piacterek és agrárlogisztikai központok fejlesztése révén újabb lendületet kívánnak adni a helyi termékek előállításának és forgalmazásának, egyebek között Szalafőn, Egyházashetyén, Vasváron és Körmenden. Őriszentpéteren, Jánosházán, Vasváron és Szentgotthárdon élhetőbb és kellemesebb városi környezet kialakítására ad lehetőséget a TOP.
A megyében 179 projekt nyert el támogatást összesen 18,3 milliárd forint értékben – jelentette be Zalai Mihály (Fidesz-KDNP), a Békés Megyei Közgyűlés elnöke kedden.
A fejlesztések jelentős része nem igényel önerőt, ugyanis a pályázati felhívások 100 százalékos támogatási intenzitással bírnak. Zalai Mihály közölte: nagy volt a túljelentkezés, összesen 435 pályázat érkezett, a döntés-előkészítő bizottság 226-ot támogatott. Békés megye TOP-kerete a 2014-2020-as uniós pénzügyi ciklusban 57,94 milliárd forint.
47 beadott pályázat esetében még nem hozta meg a döntést a Nemzetgazdasági Minisztérium. Idén májusban és ősszel is írnak ki TOP-os pályázatokat, így további mintegy 25 milliárd forint értékű fejlesztés valósulhat meg Békésben, Békéscsaba pedig 14,9 milliárd forint értékben pályázhat.
87 település 127 pályázata mintegy 16 milliárd forint európai uniós támogatásban részesül – tájékoztatott Rideg László, a megyei közgyűlés elnöke szerdán. A TOP keretében Bács-Kiskun megye forrása a 2014-2020-as időszakban mintegy 63 milliárd forint. Az elmúlt évben 197 megyei pályázatot nyújtottak be, ezek közül most 127 nyert el támogatást. A közgyűlés elnöke elmondta:
Rideg László hangsúlyozta: a fejlesztések nem igényelnek önerőt, ugyanis a pályázatok támogatása 100 százalékos. A még függőben lévő TOP-os pályázatokat pedig várhatóan néhány héten belül elbírálják.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.