Várják azon 18 és 24 év közötti fiatalok jelentkezését, akik betekintést szeretnének kapni a gyakorlati természetvédelembe.
Az Ifjú Kócsagőr Program idén már 12. alkalommal nyújt lehetőséget a természet iránt elkötelezett diákoknak. A kezdeményezés célja, hogy a résztvevők aktívan bekapcsolódhassanak a hazai természetvédelembe, megismerjék és megértsék a jelenlegi természetvédelmi kihívásokat, miközben részt vesznek a természetvédelmi őrök mindennapi munkájában - olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park oldalán.
A programra 2025. március 22-től április 22-ig – a Víz Világnapjától a Föld Napjáig – várják azon 18 és 24 év közötti fiatalok jelentkezését, akik betekintést szeretnének kapni a gyakorlati természetvédelembe és megismernék az őri munka mindennapjait.
Kócsagőr?
Egykor puskák célkeresztjében volt, tolla pedig kalapdíszként ért kincset: ő a nagy kócsag. Az Ardea alba diadalmenete bő egy évszázada kezdődött, és a prédaállati státusztól meg sem állt a természetvédelem emblémájáig. Útját sokan egyengették. Egyikük volt Gulyás József az első kócsagőr, a mai természetvédelmi őrök nagy elődje, aki 25 éven át lelkiismeretesen követte nyomon a madár sorsát a Kis-Balatonnál.
A program
Az Ifjú Kócsagőr Program előtte és e korai természetvédelmi törekvés előtt is tiszteleg. A vetélkedés idén már 12. alkalommal nyújt lehetőséget a természet iránt elkötelezett diákoknak. A résztvevők aktívan bekapcsolódhatnak a hazai természetvédelembe, megismerhetik és megérthetik az aktuális szakmai kihívásokat, és mindezt nem csak elméletben. Nemzeti parki természetvédelmi őrökhöz szegődve kapcsolódhatna majd be a mindennapi munkába.
A jelentkezéseket a www.ifjukocsagor.furgediak.hu weboldalon keresztül várják.
További információ a nemzeti park honlapján olvasható.
Pécs öt városrészben - a lakosság kéréseit figyelembe véve - végezte el a gyalogátkelőhelyek átfogó fejlesztését. A munkálatokkal megbízott STRABAG a balesetveszélyes pontokon, valamint iskolák és gyárak közelében alvállalkozók bevonásával létesített új, biztonságos zebrákat.
Megoldást kínál Rétság, Tolmács és a taváról ismert Bánk települések szennyvizének kezelésére az az átfogó infrastrukturális fejlesztés, amely tavaly nyáron kezdődött és a tervek szerint az év végéig elkészül. A beruházás lökést ad a térség gazdasági fejlődésének és környezetvédelmi hatása is jelentős.