Négy település egy-egy iskolájában átfogó korszerűsítés valósul meg.
Oktatási fejlesztésekre összesen 483 millió forintot fordíthatnak a Bács-Kiskun vármegyei Imrehegyen, Kömpöcön, Kiskunhalason és Hartán az európai uniós Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretéből - tájékoztatott a vármegyei önkormányzat elnöke.
Vedelek Norbert elmondta: a támogatásnak köszönhetően a négy település egy-egy iskolájában épületkorszerűsítés, nyílászárócsere, energetikai modernizáció, sport- és művészeti terek fejlesztése, valamint informatikai eszközbeszerzések valósulnak meg.
Kiemelte, hogy a beruházások célja a diákok tanulási környezetének javítása, az intézmények fenntarthatóbbá tétele, az oktatás minőségének emelése.
Imrehegyen a II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Imrehegyi Tagintézményében a 90 millió forint összegű fejlesztés részeként azbesztmentesítést végeznek, kicserélik a nyílászárókat, a tornateremben modern hőszivattyús fűtési-hűtési rendszert építenek ki, megújul a villamoshálózat és a szociális helyiségek. A tantermek új bútorokat és taneszközöket kapnak, az informatikai fejlesztések pedig korszerű eszközök beszerzését is magukban foglalják.
Kömpöcön a Szent Ágoston Katolikus Általános Iskola és Óvoda telephely udvarán egy mobil sportcsarnok épül, amely összeköttetésben lesz a meglévő épületekkel, ahol az öltözők és vizesblokkok találhatók. A rendelkezésre álló 93 millió forintból napelemeket is telepítenek az energiahatékonyság növelése érdekében.
Kiskunhalason a Kiskunhalasi Református Kollégium Központi Általános Iskolájában új fejlesztőszobát alakítanak ki, amely kifejezetten a hátránykompenzációt szolgálja. A projekt részeként egy kerámiaműhely is létesül, amely a tanórák mellett szabadidős foglalkozásoknak is helyet biztosít. Emellett fejlesztik a tornatermet, a folyosókat, a világítást és az intézmény energetikai rendszereit, beleértve a hőszivattyús fűtést és a kamerarendszer telepítését. A munkálatokra 100 millió forint támogatást kapnak.
Hartán a Ráday Pál Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola korszerűsítésére 200 millió forintot fordítanak. Az épületek felújítása során a tantermek és folyosók megújulnak, új bútorokat szereznek be, valamint a tornaterem állapotának javításával biztonságosabb környezetet biztosítanak a diákok számára. A fűtési rendszer korszerűsítése mellett energiatakarékos világítást szerelnek fel, valamint napelemes rendszert építenek ki a zeneiskola épületében. Az iskola udvarán új kerítés is épül, növelve ezzel a diákok biztonságát.
A fejlesztések jelentős előrelépést jelentenek a vármegye oktatási intézményei számára, hiszen "az infrastrukturális beruházások nemcsak a jelenlegi diákok tanulási környezetét javítják, hanem a jövő generációi számára is biztosítják a modern és fenntartható oktatási feltételeket" - fogalmazott Vedelek Norbert.
Pécs öt városrészben - a lakosság kéréseit figyelembe véve - végezte el a gyalogátkelőhelyek átfogó fejlesztését. A munkálatokkal megbízott STRABAG a balesetveszélyes pontokon, valamint iskolák és gyárak közelében alvállalkozók bevonásával létesített új, biztonságos zebrákat.
Megoldást kínál Rétság, Tolmács és a taváról ismert Bánk települések szennyvizének kezelésére az az átfogó infrastrukturális fejlesztés, amely tavaly nyáron kezdődött és a tervek szerint az év végéig elkészül. A beruházás lökést ad a térség gazdasági fejlődésének és környezetvédelmi hatása is jelentős.