Két férfi halt meg, miközben egy hordót takarítottak a pincében a Kiskőrösi járásban található Csengődön.
Éppen a napokban figyelmeztetett a katasztrófavédelem a mustgáz veszélyére, és a megyénkben megtörtént az első szüreti tragédia, mindjárt két áldozattal. Csengődön két férfi egy létrán mászott be a tartályba, hogy a szőlőszüret előtt kitakarítsák a hordót, de kimenekülni már nem tudtak. A tűzoltók kivágták a tartály oldalát, úgy húzták ki a két férfit, de már csak a halál beálltát tudták megállapítani.
Az egyik áldozat a község alpolgármestere, Krich Zoltán Mihály.
Bár a mustgázzal kapcsolatos balesetek a borospincék szellőztetésével, illetve szén-dioxid-érzékelők telepítésével megelőzhetőek, mégis évente csaknem tucatszor riasztják emiatt a tűzoltókat, s minden évben áldozatává válik valaki.
- A szürethez kapcsolódó előkészületi munkálatok során mindenki fokozott óvatossággal végezze ezt a tevékenységet, hiszen nemcsak a must erjedésekor keletkező gáz veszélyeztetheti az emberi életet, hanem a még tisztítatlan edényekben és egyéb zárt térben keletkező gázok is veszélyt jelenthetnek – hívta fel a figyelmet Kovács Andrea, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
A mustgáz a szőlő levének erjedése során keletkező szén-dioxid, amely színtelen, szagtalan, a levegőnél másfélszer nehezebb, zárt térben a levegőt kiszorítva a padlótól tölti fel a helyiséget. Aki ilyen mustgázzal teli zárt helyen tartózkodik, az oxigénhiányos állapotba kerülhet, amely szédülést, álmosságot, eszméletvesztést, végül pedig fulladásos halált okoz.
A különböző légzésvédő álarcok a mustgáz ellen nem védenek. Ha nincs szén-dioxid-érzékelő, a közismert "gyertyás" módszer is megfelelő., de arra nagyon kell figyelni, hogy a gyertyát derékmagasság alatt kell tartani.
Aki mustgázzal kapcsolatos balesetet észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot.
Projektvezetőjeként, több évtizedes tapasztalattal a háta mögött irányítja a veszprémi vár VEMÉV-SZER általi munkálatait Csehi Lóránt. A novemberi Hónap Mérnökét pályájáról, motivációiról és arról is kérdeztük, mi kell ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyét építőmérnökként.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.