Megszépül Baja egyik ikonikus pontja: a helyiek és a turisták által egyaránt kedvelt és szívesen látogatott Türr István-kilátónál május 14-én, hétfőn elkezdődnek a nagyszabású felújítási munkálatok.
A teljes külső-belső frissítés során a lakatok is új helyszínt kapnak majd – minderről Putnik Tamás, a városháza szóvivője számolt május 11-én, pénteken a helyszínen megtartott sajtótájékoztatón.
- Legutóbb tíz éve végeztek itt felújítást, így jelen intézkedés már időszerűnek nevezhető. Lefestik a homlokzatot, felújítják az emléktáblát, kezelik és festik a kilátó tetején lévő korlátot, valamint kijavítják a burkolaton a diletációs hézagokat. Fontos változás érinti a lakatokat is: ezek egyfajta kultikus jellé váltak az elmúlt évtizedekben, a megnövekedett mennyiség azonban már akadályozza a korlát biztonságos használatát, a nagy fokú rozsdásodás pedig esztétikai kárt is okoz. Az önkormányzat azonban azon dolgozik, hogy megtalálja a lakatok megfelelő helyét – mondta a szóvivő. Arról biztosított, hogy a felújítás miatt eltávolított lakatokat megőrzik, és olyan új helyszínt biztosítanak számukra, ahová a szerelmesek a jövőben is elhelyezhetik ezeket az emléktárgyakat. Hangtechnikai fejlesztés is készül: Kovács Csaba képviselő ötlete nyomán a felújítás következtében a kilátó körcsarnokába belépők meghallgathatják a Türr-indulót (Siposs Antal zeneszerző munkája).
A munkálatok kb. egymillió forintos ráfordításból valósulnak meg, várhatóan május végére már átadják a teljesen felújított kilátót, amely a tavaly meghirdetett Türr István-emlékévben méltó köntösben fogadja majd látogatóit.
forrás: baja.hu / Sándor Boglárka
Projektvezetőjeként, több évtizedes tapasztalattal a háta mögött irányítja a veszprémi vár VEMÉV-SZER általi munkálatait Csehi Lóránt. A novemberi Hónap Mérnökét pályájáról, motivációiról és arról is kérdeztük, mi kell ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyét építőmérnökként.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.