Hírös.Index logo
Főrovatok
Mellékletek
h i r d e t é s
Alrovatok
design-top
Alrovatok

Hírlevél
Adja meg e-mail címét:

h i r d e t é s

A kunszentmiklósi küzdelem hozza a gyümölcsét is

Hírös.index Hírös.index 2010.07.20. 09:02:00

Rendkívüli a jelentősége egy város polgármesterének, láthatjuk ezt negatív és csekély számban, pozitív formában is. Bődi Szabolcs Kunszetmiklós polgármesterét a hétvégi mega’ koncertről, az augusztusi háromnapos II Magyarok Országos Gyűléséről, a szeptemberi Szentmiklósi Napokról és a városba települt cégekről, a munkanélküliségről és a pályázatokról kérdeztük:

h i r d e t é s
Milyen koncertre készülnek a hétvégén?

Július 24-én este 7 órakor, a kunszentmiklósi Miklósi János sportközpontban egy koncertre kerül sor, aminek egy parányi részletét nagyon sokan és szívesen halhattuk, hiszen Kokó bevonulása az Ófortuna című zenei rész Carl Orff Carmina Buranajából származik. Ez a XX. századi német zenemű hatalmas énekkari-zenekari apparátust és négy szóló énekest is igényel, így összességében több mint 180 –an lesznek a kunszentmiklósi színpadon. Ennyi ember fogja előadni ezt az erőteljes előadást. Az 50 éves Békési Szimfonikus Zenekar, a pécsi és a gyulai énekkar és egy debreceni ifjúsági kórus. A zeneigazgatójuk és karmesterük Zsomogyi Tóth Dániel, aki útban a Kapolcsi Fesztiválra menet itt Kunszentmiklóson megáll és délután 17 –órakor egy főpróbát tartanak, és este 19-órakor kerül a nagy előadásra sor.

A rendezvényen a szereplők semmiféle juttatást nem fogadnak el, így az előadás is magában díjtalan. Az elsődleges motivációnk, hogy minél többen élhessék át ezt a rendkívüli zenei élmény, a második pedig, hogy az előadás végén adományokat lehet elhelyezni a kihelyezett urnákba, amivel az emberek egy edelényi család talpra állásában segítenek. Tehát nem egy nagy-kalapba fog kerülni a támogatás, hanem az edelényi polgármesterrel már megbeszéltük és éppen holnap fogom megismerni a családot.

A rendezvény üzenete egyébként, hogy újra a kultúra felé kell az előadó művészettel fordulni, hiszen látszik, hogy a gazdasági tevékenység egyre jobban elfordítja az embereket egymástól, a televízió kilúgozott tartalma kiüresítette az embereket és a feladatunk, hogy építsük újra az emberi kapcsolatokat. Én abban reménykedem, hogy egy közös részvét és egy közös fellépés egy családért, elég összefogó és elég összehangoló erő lesz ahhoz, hogy egy közösség valóban megmozduljon és a tartalékaiból egy nála jóval elesettebb ember számára lemondjon valamiről.

Augusztus 13-15 - Bösztörpuszta



A Kurultáj után két héttel szerettük volna a II. Magyarok Országos Gyűlését megtartani, de ez így alakult.

A II. Magyarok Országos Gyűlésének az üzenete, egy nagyon komoly kulturális seregszemle, hiszen egy országos tehetségkutató verseny győztesei érkeznek el, akik népzenében, népdaléneklésben és népi táncban mutatják meg és mérik össze a tudásukat. Egy hagyományőrző és a népi kultúrát megélő közösség lesz jelen.

A szabadegyetemen nagyjából száz előadáson fogunk beszámolni a tudomány legújabb vívmányairól. A művészetekben bábszínház, gyermekelőadások, játszóházak, filmmúzeum lesznek. Tehát az egy évvel ezelőtti sikeres programok mellé hatvan új helyszín lesz, hiszen a tavalyi huszonöttel szemben, közel nyolcvan helyszínen zajlanak majd a különböző rendezvények, események Bösztörpusztán.

Újra lesz író és sajtóház, ahová eddig 24 kiadó jelentkezett be, ahol ezeknek a kiadóknak a könyveit ismertetjük, például a Szilaj Csikó bemutatkozik, bár már országosan terített lap, de ott személyesen lehet találkozni velük. Jelen lesz a Magyarok Szövetsége Televíziója aki élő közvetítést ad a helyszínről, tehát nagyon színes és nagyon sokrétű találkozóra készülünk.

Mi a különbség a Kurultáj és a Magyarok Országos Gyűlése között?

A Kurultáj-nál összeér Európa és Ázsia, hiszen egy hatalmas híd épült a kazakisztáni magyarok és a kárpát-medencei magyarok között és e köré a híd köré gyűltek azok az íjfeszítő tudatú testvérnépek mint a szittyák, a türkmének, tadzsikok, irániak, az ujgurok Németországból. Tehát az a közel 300 milliósra becsülhető szkíta utódnépeknek egy kis szelete találkozott itt 2008-ban Bösztörpusztán. A találkozó összehozta azokat az embereket, akik hagyományápolással és hagyományt éléssel élték-élik a napjaikat.

Hagyományápolásnak mondható, ha évente egyszer sütök kenyeret és megmutatom a gyerekeimnek és hagyományélés, amikor természetes alapú ruhákban ostorral űzöm a seregélyeket és utána megsütöm a kenyeret a család fenntartására. Azt szeretné a II. Magyarok Országos Gyűlése megértetni, hogy a hagyományápolás a hagyományőrzéssé és hagyományéléssé kell, hogy kiteljesedjen, hiszen ápolni a beteget kell, a magyar hagyomány nem beteg, azt nem ápolni kell, hanem élni. Ez volt az üzenete a 2009-es gyűlésnek és ez lesz az üzenete a 2010-es gyűlésnek is.

Csak azok a vásározók állíthatják ki a portékáikat, akik maguk készítik a cifraszűrtől a patkón át a különböző használati tárgyakig az áruikat. A kisiparosok mellett természetesen a gasztronómiai kínálat is ebben a szellemben valósul meg. Csak Magyarországon tenyésztett állatok húsából készült ételeket lehet hozni, csak magyar üdítőt, sört lehet majd itt találni. Nem lesz kínai termék, mindenféle műanyag bóvli, amik idegenek a magyar vásári hagyományoktól.

Kunszentmiklósi napok 2010

2010. szeptember 10-12 között kerül megrendezésre a Szentmiklósi Napok aminek a pénteki komolyzenei napja egy kis világzenei arculatot kap az idén, viszont a szombati birkafőző verseny igazi fesztivál lesz, amiről elmondható, hogy egy igazi gasztronómiai ínyencség lesz. A birkafőzés számtalan változatát lehet látni a karcagi nagyon kemény pörkölős és vaslábosos főzéstől a lágy kunsági gulyás jellegű selymes főzésen keresztül a legkülönfélébb módon előállított birka ételekig, de más ételek készítésére is mód van. Tehát nem kötjük meg a főzőknek a találékonyságát, az értékelés viszont a birka ételekről fog szólni.

Volt szó róla korábban, hogy fejleszteni kívánja Kunszentmiklós a birka állományt, miként állnak ezzel?

Az a fajta program, amit a kistérség beadott, az elbukott. A célunk, hogy egy 400 adagos vágóhidat hozunk létre, és ennek egyfajta továbbvitele lett volna, amikor már konyhakész állapotban, hűtőházi tárolás után szállítjuk szét.

Kunszentmiklós továbbra is elkötelezett annak a programnak a végrehajtásában, hogy kell egy termelési biztonság. Ezt a biztonságot egy értékesítési lánc végén lévő vágóhíd tudná biztosítani, amelyik termeltetési szerződést köt, illetve ő a feldolgozott juhokra, birkákra, bárányokra értékesítési szerződést köt. Ez a lánc kiépülőben van, számtalan olyan fizetőképes piac jelentkezett a német bébiételgyártó cégtől kezdődően a norvég iszlám közösségen keresztül az iráni nagy felvevőpiacig, amely korlátlan mennyiségben képes lenne felvásárolni azt a birkahúst és azt a bárányhúst, aminek a mai mennyiség többszörösének az előállítására képesek lennének a kunszentmiklósi gazdák. Ma nemzetközi kereskedők mérhetetlen aljas módon leszorítva az árakat, játszák ki egymással szemben a lengyel, az erdélyi és a magyar gazdákat.

Ezt a problémát oldaná fel, hogy a gazdák a jelenlegi 8-10 ezres állomány helyett, akár 35-40, de akár 50 ezres állományig fejlesztenék fel a felső-kis-kunságban a birkaállományt, mert ha az értékesítési biztonság meg van, itt az állományok felfejlesztése nem okozna problémát. Persze ehhez EU-s szabályozásokat illetve a kiemelten érzékeny területeken abszurd jogi szabályozásokat meg kellene szüntetni, mint az ammóniaterhelés, mint a trágyának a három hónaponkénti odébb hurcolása. Ma jó néhány olyan kényszerintézkedés van, ami a gazdáknak a létezését lehetetlenné teszi. Nagyon jó lenne, ha a természetvédelembe beleférne az ember, mint védendő, mert pillanatnyilag nagyon kilóg ebből a sorból.

A legtermészetközelibb termelés itt Magyarországon folyt, hiszen ahhoz, hogy ilyen gyönyörűen megmaradjanak, most nemzeti parki területeink, ahhoz kellett itt ezer év olyan gazdálkodása, ami nem rombolta szét és nem pusztította el ezt a gyönyörű bioszférát, amiben itt élünk a Kárpát-medencében.

Kunszentmiklós gazdaságában mi változott az elmúlt években?



Szerencsére két irányú folyamatot tapasztalhattunk, hiszen a fővárosból jöttek el cégek, mint például az MC termeltető, ami tulajdonképpen a Kontakta. Akinek az igazgatójával éppen a mai nap során az oktatásról egyeztettük, hiszen a gyár augusztus végén elkezdi a termelését és egy induló 50 fővel kezdi a tevékenységét. Elektronikus berendezésekhez kis méretű fröccsöntött műanyag alkatrészeket fognak itt előállítani.

Megjelent továbbá a Techno-Belt Olasz cég, akik Horvátországból költöztek Kunszentmiklósra és a kezdő 25-ös létszám majdnem megduplázódott, hiszen ma már több, mint 40 főt alkalmaznak. Ők cipő-felsőrészt készítenek, varrásos és patenttolós technológiával. Óriási örömet okoz ennek a cégnek az ittléte, mert először találkozunk egy élettel teli vállalatvezetővel, aki arra is figyelmet fordít a nagyon jó munkaszervezés mellett, hogy a dolgozóit meghívja és az olasz konyha remekeiből ételeket készít személyesen egy táncos mulatság keretében.

Az egyik legsikeresebb cégünk a Mediterrán Kft, aki betoncserepek gyártását végzi. A cég nagyságát jól mutatja, hogy az árvízkárosultak számára most egy 45-50 millió forintnyi kontingenst ajánlott fel cserép formájában Fazekas Sándor településfejlesztési miniszternek.

A negyedik új cég, aki rövidesen megkezdi a tevékenységét a Tarrogép, aki már egy nagyobb méretű fröccsöntéssel foglalkozik. Nagyon szép fejlesztést hajtottak végre egy barna-mezős beruházás keretében, hiszen felújították a volt akkumulátor gyárnak a lerobbant épületeit. A nagyon komoly technológia letelepítése mellé még egy leader-es pályázatra várnak, aminek a keretében egy 4000 négyzetméteres raktárat szeretnének létesíteni, a kész termékeik számára, így várhatóan az év végén kezdik meg a termelést.

A Pompán Kft szintén megkezdte a tevékenységét és a Penta Color keresett még meg bennünket akik egy 4000 négyzetméteres ipari parkot szeretnének megvásárolni, mert olyan tevékenységbe kezdenek ami a mai telephelyükön nem megoldható. A Penta Color létszám igénye is jelentősnek mondható.

Mit szólnak ehhez a változáshoz a kunszentmiklósiak, hiszen korábban szinte évtizedekig inkább csak megszűntek a helyi cégek?

Bízom benne, hogy élvezik a hatását, hiszen ezek a cégek, főként helyi munkaerőt alkalmaznak. Azt gondolom, hogy ma Kunszentmiklóson a munkanélküliséget azok a személyek alkotják, akik a képzettségük okán, vagy valamilyen személyes beállítódottság okán nem akarnak dolgozni. Természetesen ez nem igaz arra a 130-150 főnyi női munkaerőre, ami ma még lekötetlen, viszont bízom benne, hogy a vízi-szárnyas telep fejlesztése és az arra épülő feldolgozás nekik is zömében megoldást nyújt.

Nem volt szerencsés Kunszentmiklós az egészségügyi központ pályázata kapcsán, végleges a döntés?

A mai tárgyalásom Pesti Imérvel, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusával, arra enged következtetni, hogy teljes mértékben áttekintik az egészségügyi fejlesztéseket. Hiszen a pályázat során az első körben mi voltunk a nyertesek, majd bizonyos lobbi erők elérték, hogy Dunavecsét hozzák ki győztesnek. A földrajzi elhelyezkedés ezt nem indokolta. A revízió után én nagyon bízom abban, hogy az egyetlen lehetséges helye az egészségügyi központnak Kunszentmiklós lesz. Így bízom abban, hogy ezt a 33 ezres vonzáskörzet számára a 10 szakorvosi területnek az ellátását egy éven belül innen fogják megoldani, hiszen így 20 kilométeren és negyedórán belül fogja mindenki az ellátást elérni. Most 58 kilométerre megyünk szakorvosi ellátásért.

Viszont a csatorna beruházás abban a stádiumban van, hogy a közbeszerzési eljárást augusztus hónapban kiírjuk, és megkezdődhetnek a tárgyalások a hárommilliárdos projektnek a lebonyolítására. A Szabadság utca 100 milliós közbeszerzési kiírás stádiumában van, nyertünk egy 140 milliós bölcsőde beruházást, ahol várjuk, hogy a pályázati tender megjelenjen és a mai nap során hirdettünk győztest akadálymentesítésre az óvodánál, illetve ezzel egy csomagban volt a vásártér épületének a felépítése és a vásártéri karám megépítése.



Ezek a 2010 júliusában folyó nagyobb örömet okozó programok Kunszentmiklóson.

 

h i r d e t é s

 

h i r d e t é s







design-bottom
design-top
design-bottom
design-top
Kecskemét Baja Kiskőrös Kiskunhalas Kiskunmajsa Nagykőrös Galéria Soltvadkert
Bácsalmás Kalocsa Kiskunfélegyháza Kunszentmiklós Lajosmizse Tiszakécske És a többi...

p a r t n e r e i n k

01fokusztakarek 02_opticon adrenalin dunaaszfalt frittmann malom malom_mozi mti royalsekt szentkiralyi
design-bottom
© 2001-2012 Hírös.Index