2024.04.19, Péntek

Kiskunhalas – munkamegbeszélés zajlott az egyházakkal a Csipkeházban

2014.10.01. 05:27

A Kiskunhalasi Csipkeház méltó helyszínül szolgált a Kiskunhalason szeptember 30-án délután a városi KDNP kezdeményezésére létrejött munkamegbeszélésnek, amelyen a református, katolikus és zsidó felekezetek képviselői vettek részt. A találkozó történelmi jelentőségű is lehet, de azt majd az idő dönti el.

Hirdetés


Brassó Imre a kiskunhalasi KDNP elnöke kezdeményezésére Kuris István László alelnök közvetlen közreműködésével kedden délután nagyon hosszú idő után egy asztalhoz ültek a városban működő református, katolikus és zsidó felekezetek képviselői, a vallásért felelős alpolgármester Fülöp Róbert és a KDNP helyi vezetői. A tanácskozás során a felekezetek bemutatták egyházaikat, azok működését és mind nyilatkozatot tettek, hogy a jövőben rendszeresen igénylik, hogy találkozzanak egymással, ahol egymásról, egymás tevékenységéről ismereteket kapjanak.


 A tanácskozást Raáb András a Kiskunhalasi Zsidó Hitközség elnöke kezdte, aki elmondta, hogy a háború előtt közel 800 tagjuk volt, ami mára az ismert események miatt anyai ágon 20-30 főre csökkent, vegyes házasságokkal 50-60 tagot számlálnak, de szerencsére a támogatókkal együtt több, mint 100-an vallják magukat a hitközséghez tartozónak. Raáb András elmondta, hogy Bács-Kiskun megyében az egyetlen zsinagóga Kiskunhalason működik, amely épületnek mára számos problémája van, így örömmel fogadta a munkamegbeszélés lehetőségét és elmondta, hogy a jövőben is szükségesnek tartja, hogy hasonló eseményekre sor kerüljön.

 Ritter Nándorné vallástanár beszámolt a zsidó hitközség kapcsán, hogy mára országos hírű zsidótáborokat tartanak július első hetében és közreműködnek egy tankönyv elindításában, aminek a megjelenésére már az idén reményt lát.

 Édes Árpád református lelkész folytatta a prezentációkat, amelyet azzal kezdett, hogy Kiskunhalason a reformáció után rövidesen, mára a XVI. századtól református közösség és hitoktatás zajlott. Számos újrakezdést követően az egyház egyik helyi fordulópontjának számít az 1892-es Szilády Áron református gimnázium felépítése, amely számos kiművelt emberfőt adott a városnak, a térségnek, az országnak.

Számos történelmi csapás sújtotta a kiskunhalasi reformátusokat, de a 80’-as évektől intenzívebbé váló hitélet következtében, mára óvodát, fogyatékos lakóotthont, imaházat a központi református iskolát és a szanki református iskolát és óvodát is működtetik. Ráadásul miután elnyerték a frekvenciát új lehetőségnek ítélte a Halas rádió üzemelését. Beszámolt a Szilády Áron Társaságról, amelynek a halasi örökség ápolása és oktatása a célja, amely illeszkedik az iskolához és a gyülekezethez is. Majd hosszasan beszélt a „cigánymisszióról” amit a hitközség jelenleg folytat, aminek a keretében svájci segítséggel különböző szervezői munkát végeznek.

 Édes Árpád végül elmondta, hogy a történelmi egyházak ökumenikus vacsorán szoktak találkozni és kezdeményezte, hogy a zsidó testvérekkel közös vacsora megtartását.


Az előadásokat Dr Finta József plébános zárta – hiszen az evangélikus és baptista egyházak nem képviselték magukat – ő elmondta, hogy a katolikus egyháza Kiskunhalason 1750-ben Mária Terézia idején épült fel a mai templomuk elődje. Majd hosszasan és részletesen bemutatta a hitközség szerteágazó dinamikus működését. Legalább háromszáz képet vetített le a jelenlévőknek az elmúlt év során a hitközség életéről, amelyben hívők vallásgyakorlásától a különböző színháza előadások megszervezésén át, az újbor kóstolón keresztül – ami nagy derültséget okozott a Csipkeházban – farsangi bálról, nyári táborokról, Benkó Dixieland, vagy Fool Moon koncertekről, hittanversenyekről, a nagyszámú elsőáldozásról… számolt be képek segítségével.

 Mint beszámolt róla az állami hivataloknak készített statisztika alapján szembesült pár napja örömmel arról, hogy a kerülethez tartozó környékbeli településsekkel együtt jelenleg 1721 hittanos tanulót tartanak számon. Elmondta végül, hogy a templomuk 2015-ben lesz 245 éves, ezért a 250-es évfordulóig hátra lévő öt évben teljesen fel szeretnék azt újítani, hiszen a külső felújításra már sor került, amit idén augusztus 20-án áldott meg Bábel Balázs érsek.

 Dr Finta József az előadását követően kijelentette, hogy a várostól azt várják, hogy népszerűsítsék a tevékenységüket, illetve örömmel fogadta, hogy az ökumenikus vacsorán újra találkozhatnak a jelenlévőkkel.


 Fülöp Róbert alpolgármester és az október 12-én tartandó önkormányzati választás kiskunhalasi Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje megköszönte a beszámolókat, majd a munkamegbeszélést hagyományteremtőnek ítélte. A rendezvényt Kuris István László szavai zárták.