2024.11.23, Szombat

Gőzerővel készül Kiskunfélegyháza 2015. évi költségvetése

2015.01.10. 07:01

A kiskunfélegyházi testület előtt, miután a sok vita ellenére március végéig a költségeiket lefedő mennyiségű forrás volt előkészítve a városi kasszában, most az a kérdés lengedezik, hogy mégis hogyan kellene megoldani a 2015-ös működést az állam által sok részletében megváltoztatott önkormányzati működés keretein belül. A város vezetői egyelőre nem igazán nyilatkoztak arról, hogy mit kívánnak bezárni, megszüntetni, felszámolni, viszont Horváth Tamás képviselő közzétette a koncepcióját, ami meglepetést okozna, ha egy az egyben elfogadásra kerülne, hiszen az új városvezetés a fűt-fát ígérő kampánya után ez egy rendkívül apró ám annál logikusabb lépéseket felsoroló tanulmány.

Gőzerővel készül Kiskunfélegyháza 2015. évi költségvetése. Minket képviselőket is megkérdeztek arról, miként használnánk fel forrásainkat, milyen beruházások megvalósítását helyeznénk előtérbe az idei évben.

Javaslatok Kiskunfélegyháza Város 2015. évi költségvetésének megalkotásához.

Az önkormányzat gazdálkodását és működését hasonlóan az elmúlt esztendőkhöz az állam által diktált feladat és forráselvonás nehezíti, ezzel együtt szűkíti a valódi települési önállóság lehetőségét.

Szociális ellátások:
Az ágazatban finanszírozásában alapvető változások várhatóak és ezek nem az önkormányzat pozícióit erősítik. A lakásfenntartási támogatás, a méltányossági közgyógyellátás valamint a méltányossági ápolási díj megszűnésével együtt járó forráselvonást nem kompenzálja a foglalkoztatást helyettesítő támogatás összegének megmaradó része. Ugyan a pontos költségvetési számok még nem ismertek, de borítékolhatóan sok tízmillió forint plusz kiadást jelentenek a város számára az állam kihátrálása a szociális ellátások finanszírozásából.

Mindezek figyelembevételével olyan települési támogatási kosár elkészítését javaslom, melyben a szociálisan rászorulók segítése változatlan formában fenn marad, a kedvezményezettek köre tovább bővül. Ennek egyik kulcsa lehet a szociális ügyekért felelős tanácsnok kinevezése, aki közvetítő szerepet töltene be az ágazat intézményei és az önkormányzat között.

Konkrét javaslatok a szociális támogatások körének bővítésére:

az általános és középiskolákban a tanítási szünetekben a gyermekétkeztetés bevezetése, jogosultak körének kibővítése, a gyermeküket egyedül nevelő szülők kedvezményeinek mintájára a nagycsaládosok és nyugdíjasok részére kedvezményes belépő biztosítása a város strandjára. a fogyatékkal és gyámság alatt élők számára olyan ellátási forma bevezetése és hely biztosítása, mely lehetőséget ad arra, hogy a gondviselő akadályoztatása esetén napokra, hetekre megfelelő ellátási körülmények között élhessenek a rászorultak

Városüzemeltetés, településfejlesztés:
A lakosság részéről érkező kérések, panaszok jelentős része a város kül- és belterületi úthálózatának rossz állapotához kötődnek, valamint az esővíz elvezető csatornák hiányát emelik ki. Ezek megoldása csak részben pénzkérdés, a közmunkaprogram hatékony alkalmazásával látványos előrelépés érhető el az utóbbi probléma orvoslásában. A csatornázást követő teljes útrekonstrukció tervezésénél kellő figyelemmel kell lennünk a programban résztvevő utcákat kijelölésénél.

A Jósika utca lakói aláírást gyűjtöttek a megnövekedett forgalom korlátozása miatt annak érdekében, hogy fekvőrendőr elhelyezésével tegyük biztonságosabbá utcájukat.

A külterületen lakók életét azon túl, hogy a földutak karbantartására nagyobb hangsúlyt helyezünk, a belvíz elvezető csatornahálózat tisztításával könnyíthetjük, valamint a közvilágítás fejlesztése is sürgető feladat mind Selymesben mind a haleszi körzetben.

Annak ellenére, hogy a „kiépített” térfigyelő rendszer csődöt mondott, mégis szükségesnek tartom ennek megvalósítását.

A köz- és közlekedés biztonság növelése érdekében nem odázható tovább a közvilágítás fejlesztése, új világítótestek felszerelése. Javaslataim ezek elhelyezésére:

Jósika u. 44. Szendrey u. 18. Czuczor u. 50. Dayka u. 28. Mátyás király u. 3. Radnóti u. 40. Radnóti u. eleje, erdős terület, lakott épülettel Felső temető , Perczel u. felőli gyalogos bejárata

A városi strand öltözőinek kibővítésével a jelenlegi áldatlan állapotot felszámolhatjuk, az épületegyüttes most lezárt részének felújításával új szolgáltatásokkal bővíthetjük, tehetjük rentábilissá a fürdő működését.

A kossuthvárosi játszótér fakerítéssel való elkerítése biztonságosabbá és kulturáltabbá teszi a parkot az ott pihenők számára. A szomszédos óvoda térre néző kerítésén kapu kialakítása szükséges annak érdekében, hogy a gyerekek a játszóteret közvetlenül közelíthessék meg.

A Gorkij utcai épülettömb által határolt „bevásárló udvar” éjszakai lezárhatóságát biztosító kerítés felszerelése szükséges annak érdekében, hogy az udvarban tapasztalható áldatlan állapot megszüntethető legyen.

Parkolók kialakítása illetve felújítása a Petőfi lakótelep bölcsődénél illetve a Szalay Gyula utcában.

A KÉSZ Sportcsarnok rentábilisan működtethető lenne, amennyiben rendezvényszervezésben jártas, manager szemléletű szakemberek segítségével bevételt hozó rendezvényekkel töltenénk meg az intézményt.

Pályázatok:
A város által benyújtandó pályázatok esetén preferálni szükséges azon célokat, melyek megvalósításával kézzelfogható előnyökhöz jutunk. Gazdasági beruházások alapjait teremtik meg, szociális intézmények energetikai és szolgáltatási fejlesztését teszik lehetővé. A „kilátó építés” jellegű beruházások nem csak feleslegesek, de a hozzá adott önerő a város vagyonát csökkenti.

Támogatások , szolgáltatások fejlesztése:
A kecskeméti kórházi ellátás könnyebb elérhetősége érdekében a tömegközlekedési vállalattal együttműködve és a finanszírozásban részt vállalva rendszeres – reggeli és délutáni – buszjáratok indítása javasolt, melyek közvetlen elérhetőséget biztosítanak a félegyháziak számára az egészségügyi intézményhez. Ennek mentén a város peremkerületeiből – Petőfi lakótelep, Móraváros, Bankfalu- reggeli kisbuszos menetrendszerinti járatok indítása is szükséges a helyi rendelőintézetbe, annak érdekében, hogy az idős, mozgásukban korlátozott emberek is biztonságosan jussanak egészségügyi ellátáshoz.

Civil szervezetek számára közösségi ház létrehozása a jelenleg üresen álló SZTK épületében. A beruházás megvalósítása pályázati forrás bevonásával valósulhatna meg.

A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszerhez való csatlakozással hátrányos helyzetben élő félegyházi közép és feloktatási intézményekben tanulók támogatására lenne lehetőségünk.

Sporttámogatások terén a csapatsportágak részére a jelenleginél kedvezőbb bérleti díj konstrukcióra van szükség a sportcsarnok esetén. A város által biztosított támogatási keretet kizárólag az egyéni és nem TAO támogatottságú csapatsportokat segítsük.

Horváth Tamás
önkormányzati képviselő(MSZP)

Forrás: www.infokiskunfelegyhaza.hu