2024.04.25, Csütörtök

Komolyan átalakul a kecskeméti kulturális élet

2015.05.28. 13:44

Azzal, hogy a város megszünteti a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ Nonprofit Kft. kettős ügyvezetését és számos átalakítást végrehajt, alapvetően fog átalakulni Kecskeméten mind a városi nagy rendezvények, mind az általános kulturális élet menete. A jelszó: „Hírös Agóra”

Hirdetés

Várhatóan dr. Csabai Lili ügyvezetői megbízása 2015. július 01-én fog megszűnni a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ Nonprofit Kft.-nél a városi képviselő-testület mai döntése értelmében. Így a "városi művelődési házat" üzemeltető cégnek ezt követően az egyetlen ügyvezetője Bak Lajos marad, aki júliustól felelni fog a ma még önállóan működő Ifjúsági Házért és a HELPI-ért is.

Nem látható még, hogy a jövőben milyen szerepe lesz a dr. Csabai Lili által működtetett, a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ Nonprofit Kft. berkein belül működő Fesztiválirodának, de várhatóan ha meg nem is szűnik, alaposan átalakul a feladata. Meg nem erősített információk alapján dr. Csabai Lili a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ Nonprofit Kft. alkalmazottja lesz a jövőben is.

Mindez a változás mondhatni időszerű is, hiszen, mint a leglátványosabb szereplője a kecskeméti kulturális életnek a Kecskeméti Fesztiválirodának az alulfinanszírozottsága miatt szinte évről-évre szerényebb minőségűekké váltak a főtéri rendezvények, miközben az ott kiállító árusok évről-évre nagyobb helypénz kifizetésére kényszerültek a látogatók pedig egyre vastagabb pénztárcával kellett, hogy kilátogassanak.

A Fesztiváliroda ugyan ingyen kapta meg a város főterét, a rendezvényeknél használt faházakat pedig szintúgy ingyen a Hírös Sport Kft biztosította, mégsem sikerült a kecskeméti fesztiváléletet a magasabb minőség irányába terelniük. Így tavaly az ősz elejéről a nyár elejére áttett, majd az idén újra ősszel megrendezésre kerülő Hírös Hét fesztivált mára sehol sem jegyzik, a júniusban következő Bor és Pálinkaünnepet pedig akár "Jászkarasatöbbin" is meg lehetne rendezni, mert annyira jellegtelen, hogy azt kottázni lehetne.  Nagy lehetőség áll viszont a Garabó Fesztiválok szervezői előtt, ha mondjuk újra bevezetnék a kecskeméti főtéren akár minden hónap második vasárnapján megrendezendő Kecskeméti vásárt, mint az a korábbi években nem egyszer felötlött, hiszen jelenleg az összes kézműves leginkább velük áll kapcsolatban.

Mindez a változás természetesen alá lesz rendelve a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ Nonprofit Kft. Hírös Agóra pályázatában vállaltakkal, amely fejlesztés az elmúlt évtizedek egyik legjelentősebbike a városban, amelyek mellé természetesen fel kell sorolni a Kecskeméti Katona József Színházhoz csatolt lassan átadásra kerülő korábbi Városi Mozi fejlesztését is.

Arról, hogy ez az új rendszer hogyan fog érdemben működni az érintettek jelenleg még folyamatos egyeztetéseket végeznek, így az idei nyáron nagy meglepetésre még nem számíthatnak a kecskemétiek, vagy a netán a kecskeméti fesztiválélet iránt érdeklődőek. Viszont a város a fejlesztések és átszervezések után, hiszen a főtér is több százmilliós fejlesztésen fog átesni, 2016-ban bebizonyíthatja, hogy nem annyira béna a fesztivál élet megszervezéséhez, mint az az elmúlt években látszódott…

Oltyán József