2024.04.20, Szombat

"Jövőd a tét" - Két napos Pályaválasztási Kiállítás a Lánchídban

2013.10.11. 17:53

Hetven kiállítóval várja kecskeméti állomásán a 7-8. osztályos tanulókat, szüleiket és a pedagógusokat a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja által szervezett „Jövőd a tét” című Pályaválasztási Kiállítást október 11-12-én a Lánchíd utcai Sportcsarnokban.

Hirdetés

A két napos rendezvény során a megye legjelentősebb cégei, vállalkozásai és szakoktatási intézményei mutatkoznak be és kínálnak pályaorientációs megoldásokat a döntéshozatal előtt álló fiatalok, valamint nevelőik számára Kecskeméten és Kiskunhalason. A rendezvény célja, hogy a térség középfokú intézményeivel megismerkedjenek az érdeklődők, valamint tájékozódjanak a továbbtanulási lehetőségekről, felnőttképző-intézmények ajánlatairól, illetve élő szakmabemutatókat is megtekinthetnek.

Az eseménnyel összefüggésben dr. Kerényi János kormánymegbízott, Bálint István, Nemzeti Munkaügyi Hivatal foglalkoztatási főigazgató-helyettes és Kollár Péter, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának igazgatója tartott közös sajtótájékoztatót "Jövőd a tét” Pályaválasztási Kiállítás, valamint a kormány foglalkoztatáspolitikájával összefüggésben a közmunkaprogram aktualitásai címmel.

-    Az elmúlt három és fél évben Miniszterelnök úr ötször járt Bács-Kiskun Megyében és ezek nem diplomáciai látogatások voltak, hanem minden egyes alkalommal valamilyen beruházás átadására, indítására érkezett hozzánk  – kezdett bele dr. Kerényi János. - Kétszer járt itt a Mercedes-Benz Gyár kapcsán, kétszer a Knorr Bremse miatt és legutóbb a foktői Glencore gyár avatóján láthattuk vendégül. Nem mellékes adat tehát, hogy a Bács-Kiskunban megvalósított beruházások értéke összességében elérte a 25-30 milliárd forintot, amire semelyik másik megyében nincs példa. Elindultunk egy olyan fejlődési pályán, amely a munkahelyteremtés szempontjából is nagy lehetőségeket tartogat. A kormányhivatal feladatának tekinti, hogy – ha közvetett módon is- de segítse az új munkahelyek létrehozását, megteremtését. Kollégáimnak azt a tanácsot szoktam adni, hogy ha hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy egy beruházás egy nappal előbb induljon, tehát az a beruházás terméket állítson elő, abban az esetben az évi fizetésünket már megkerestük. Ezzel nagyon jól lehet érzékeltetni mekkora szerepe van az államigazgatásnak, és a szakigazgatási szerveknek ezekben a történésekben. A bürokrácia kikerülhetetlen tényező ugyan, de fontos, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk az engedélyek és különböző okmányok kiadására, elkészítésére.

Az országos szakhatóság képviseletében Bálint István nyilatkozott:
- Annyival egészíteném, ki az elhangzottakat, hogy a munkahelyek mellett felkészült munkavállalókra is szükség van, akik az elvárt feltételeknek meg tudnak felelni – fogalmazott a Nemzeti Munkaügyi Hivatal foglalkoztatási főigazgató-helyettese. - Ma az Európai Unióban és hazánkban is az egyik legégetőbb problémát a pályakezdő munkanélküliség jelenti. Ez a helyzet sok okra vezethető vissza, de tény, hogy kiemelt szerepe van annak, hogy a fiatalok nem a képességeiknek, készségeknek, lehetőségeknek megfelelő pályát szemelik ki maguknak. A munkaügyi szervezetek elsődleges feladata tehát a vezető cégekkel és vállalkozásokkal partnerségben a meglévő információk, adatok és piaci események mentén egy követhető irányvonalat felkínálni a gyerekeknek. Ennek első színtere már az általános iskola, ahol a szülők és a tanárok, nevelők bevonásával zajlik a pályaválasztási tanácsadás.

Kormányzati támogatással indul útjára az életpálya tanácsadás, az élethosszon keresztül tartó tanácsadás, amely modellért a munkaügyi központok kirendeltségei felelősek. A munkaadókkal partnerségben ez a rendszer hivatott biztosítani, hogy egyre kisebb legyen a fentebb említett indokokból származó pályakezdő munkanélküliség.

-    Bács-Kiskun Megye abban a speciális helyzetben van, hogy két helyszínen is megrendezheti a kiállítást – tudtuk meg Kollár Pétertől, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának igazgatójától. - Két évvel ezelőtt Kecskemét-Baja, tavaly Kecskemét-Kiskőrös, idén pedig Kecskemét és Kiskunhalas ad otthont a „Jövőd a tét” című Pályaválasztási Kiállításnak. Megfelelő forrás esetén a jövő évtől kezdődően pedig két fix pontunk (Kecskemét és Baja) mellé választunk majd még egy települést.

Az idei programon összesen százhúsz kiállító vesz részt, az elmúlt évek gyakorlata szerint pedig mintegy 4-5000 emberre számítunk. Újdonságként szerepel, hogy létrehoztunk egy információs digitális központot, ami egy plusz szolgáltatás. A résztvevők egy interaktív oszlop segítségével kaphatnak információt, tájékoztatást magáról a kiállításról és a munkaügyi központ szolgáltatásairól, tevékenységeiről, tanácsadásairól. Az anyag okostelefonnal le is tölthető, így hazavihető és a későbbiekben is felhasználható.

A kiállításról buszokkal is el lehet jutni a tanműhelyek megtekintésére. Az Ipari- és Kereskedelmi Kamarával közösen szervezett kiállítás szakmai fórumokat is tartalmaz, ahol a fiatalokat kísérő tanerőknek, nevelőknek szeretnének a tananyagba beépíthető előadásokkal szolgálni.