2024.03.29, Péntek

Élethosszig tartó tanulás – Mestereket avattak a kecskeméti városházán

2015.08.21. 08:25

„Méltó helyszín a Városháza Bács-Kiskun Megye minden idők legnagyobb mesterré avatásához.” – kezdte ünnepi beszédét Gaál József a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A most zárult mesterképzési ciklus népszerűségének oka: Ez év szeptember 1-től csak mester oklevéllel rendelkező kollégák oktathatnak a duális képzésben. Emiatt következett be ez az óriási létszámnövekedés, ami megyei szinten konkrétan 235 főt jelent.

Hirdetés

„Kormányzatunk ezt a kötelező előírást támogatta is pályázaton keresztül, a költségek 80 %-át így nem a tanulók finanszírozták. A 235 résztvevő közül csupán ötvenen végezték el önköltséges alapon a tanfolyamot. A teljes tanfolyam költsége 300 ezer forint volt. A vizsgázók a tanfolyam során 120 óra szakmai, 20 óra vállalkozói és 40 óra pedagógiai ismeretet hallgattak. Ennek során megszerezték azt a tudást, amellyel felvértezve megfelelő szinten tudják továbbadni a szakmai tudásukat a következő generációnak.”



Az oktatást és a vizsgáztatást a kamara munkatársai végezték, a vizsgáztatást és az oktatást is igyekeztek úgy szervezni, hogy a megyében több helyszínen megvalósuljon a képzés. Így például Baján és Kiskunhalason is voltak kihelyezett órák. Bibó József alelnök évek óta szervezi a mestervizsgáztatást, így volt ez most is. Az országban az adatok alapján a Bács megyei tanfolyamok mindig a dobogó élén állnak minőségben és létszámban is. Az Alföldi Ipartestületek Területi Szövetsége, Tiszakécske és Vidéke Ipartestület, a Tiszakécskei Önkormányzat illetve a Kecskeméti Ipartestület vett részt a munkában idén.



Miért legyek én mester?

Egy jó szakma felér egy diplomával – ez nem vitatható, egy mesterlevél tehát összemérhető egy diplomával. Továbbá elvárás és felelősség is feléjük a megbízó, megrendelő részéről, hogy magasabb szinten végezzék munkájukat, szakmailag és erkölcsileg is. Továbbá felelősség, de lehetőség is ezt a tudást, tapasztalatot továbbadni. Fontos, hogy a mesterek feladata többek között a kontárok kiszorítása és a szakmát a fehér területre terelni, ezáltal az esetleges okozott károkat csökkenteni.

"Próbáljuk a szakmát szeretni és szerettetni, fontos a Kamara számára, hogy olyan mesterek kerüljenek ki az életbe, akik elhivatottak a végzett tevékenységük és - ami szintén fontos - az országunk iránt. "

Idén autóelektronikai műszerészek, autószerelők, burkolók, asztalosok, bútorasztalosok, cukrászok, festők, fodrászok, villanyszerelők, gázszerelők, kőművesek, gépi forgácsolók, szerszámkészítők, hegesztők, karosszérialakatosok, kereskedők, női szabók, szakácsok, pincérek, kozmetikusok tettek sikeres mestervizsgát.