2024.04.25, Csütörtök

Basky András: Lajosmizse a fejlődő kisváros

2014.08.21. 06:52

Egy érdekes ötlettel álltunk a lajosmizsei polgármester elé, arra kértük, hogy konkrétan mutassa be, hogy a városa miként fejlesztett az elmúlt években úgy, hogy közben nem adósodott el.

Hirdetés

2006-óta polgármestere Lajosmizsének, a közelgő önkormányzati választások előtt végiggondolta-e, hogy az eredeti programjával hányadán áll?

Úgy látom, hogy az elmúlt 8 évben a legfontosabb célkitűzéseket, amelyeket a képviselő-testülettel, és több esetben a városlakókkal közösen alakítottunk, azokat meg tudtuk valósítani.  Természetesen egy pillanatig sem gondolom, hogy mindennel készen vagyunk, de annak a 4,5 milliárd forintnak, ami a városba érkezett önkormányzati beruházásokként, annak a településen látható nyomai vannak.

Sorolhatom itt a kerékpárutat, útfelújításokat, az iskola energetikai korszerűsítését, a három csoportos óvoda és a kétcsoportos bölcsőde építését, az egészségház felújítását, az ivóvízminőség javító programot, a belvíz elvezető rendszert, a csatornázást…  - amelyek mind olyan feladatok voltak, amiket a településen a város vezetésétől elvártak a lakók, és a lehetőségekhez és a nehéz gazdasági körülményekhez képest meg is tudtuk oldani.

Új víztorony épül – A víztorony az Kék Víz Ivóvízminőség javító program keretében épül meg mintegy 450 millió forintból.  Az új 500 m³-es víztorony biztonságosan tudja majd kiszolgálni a települést, azon kívül a vas és mangántalanított vezetékes víz olyan településrészekre is eljut, ahová eddig még nem.

Felújították az Iskola-tavat – Lajosmizsén rendszeresek a belvízproblémák, amelyek 3-4 helyen okozhatnak különösen nagy gondot. A legveszélyeztetettebbek a Posta-tó környékén élők, ahol nagyban nőtt a belvízelvezetés biztonsága az új, nagy teljesítményű szivattyúnak és vezetéknek köszönhetően. A Kossuth Lajos utca belvíz elvezetése is megoldódott. Az Iskola-tó és környéke is frekventált rész a városban, aminek a kikotrásával létrejött egy nagyobb víztározó, amelyből a belvíz már elfolyik a Tisza felé az Alpár-Nyárlőrinci csatornán keresztül. Az így megújult Iskola-tó környékét szakemberrel terveztetjük meg, ahol egy szép, rekreációs részt kívánunk kialakítania a város lakóinak örömére.

Jól halad a szennyvíz projekt – A szennyvízelvezető csatornák 70-80 százaléka már a földben van, és a tervek szerint jó ütemben halad magának a szennyvíztisztítónak az építése is, hiszen a jelenlegi 500 m³-es tisztító teljes kapacitással működik, így az újabb rákötések miatt feltétlenül szükséges a szennyvíztisztító bővítése. A tesztüzem megkezdése október végén kezdődhet, a teljes átadás 2015. áprilisban várható.

Meserét óvoda – 2013 szeptemberére készült el a Meserét Óvodánk három új csoportszobája, ami által a korábbi 25-30 fős óvodás csoportlétszámot jelentősen csökkenteni tudtuk. Célunk, hogy a központi óvoda épülete is megújuljon, csakúgy, mint most a Szent Lajos úti óvoda, amit abból a forrásból oldottunk meg, amelyet a kormánytól, mint el nem adósodott település kaptunk. Eddig 200 millió forintot kapott Lajosmizse ezen a jogcímen, amely várhatóan 800 millióra nő a következő három évben. Ezeknek a forrásoknak a jelentős részét utak és járdák felújítására, építésére fogjuk majd fordítani.

Szépül a temető – az elmúlt időszakban mintegy 50-60 millió forintot fordítottunk a temető fejlesztésére. Megújult a ravatalozó, új urnafalakat építettünk. Épül az új kerítés, parkolókat alakítunk ki, és további fejlesztésekre készülünk, hogy a temető méltó nyughelye lehessen halottainknak.

Hamarosan nevet kap a felújított városi sportcsarnok – A sportcsarnokunk az energetikai pályázatnak köszönhetően kívülről, saját forrásból pedig belülről is megszépült,  így a megújult csarnok méltán veheti fel az olimpiai bajnok Polyák Imre birkózó nevét. Most októberben lesz 50 éve, hogy Polyák Imre, - aki Lajosmizsén kezdte a birkózó pályafutását - 1964-ben a tokiói olimpián olimpiai bajnoki címet nyert, ezzel mintegy megkoronázva kiemelkedő sportteljesítményét.

Látszik, hogy tevékeny nyolc éven van túl a polgármesteri székben, mégis a következő immár 5 éves tartamú ciklusban a megválasztása esetén, mire számíthatnak Öntől a Lajosmizseiek?

A legfontosabb feladatomnak tartom a következő időszakban, hogy azokat a nagyberuházásokat, amelyek még folyamatban vannak, jól menedzseljük, hiszen ezek milliárdos összegűek és ez nagy kihívás és felelősség, hogy minden rendben legyen. Majd ezt követően kiemelt feladatnak tartom, hogy az utakat rendbe tegyük. További feladatok sorakoznak előttünk, mint például az iskolában az épületek belső korszerűsítése. Szeretnénk tovább rendezni központi tereinket, a buszmegállók környékét. Fontos számomra, hogy a bel- és külterületen élőknek egyre jobb, és újabb szolgáltatásokat biztosíthasson a város vezetése.

Nyolc évvel ezelőtt azzal a céllal vállaltam a polgármesteri jelölést, hogy a lehetőségek minél szélesebb körű kihasználásával, összefogással, békességben fejlesszük és szépítsük városunkat. Bízom a lakosság támogatásában, mert 8 eredményes év áll mögöttünk, és tudják, hogy vezetésemmel a következő években is kiszámítható és biztonságos fejlődése lesz Lajosmizsének.