2024.04.25, Csütörtök

„Bácsmegye politikailag a béke szigete”

2014.08.29. 14:15

- jelentette ki Bányai Gábor pénteken délelőtt a megyei közgyűlés elnöke a testületnek ebben a formában történő utolsó előtti ülésén. A testület többek között átadta a területi választási bizottság tagjainak a mandátumát, elfogadta az elmúlt négy évéről szóló beszámolót és meghallgatta Nyitra András sértett búcsúbeszédét.

Hirdetés




Az egyik érdekessége volt ennek az ülésnek, hogy a kiskunhalasi siker nevében induló Jekő Attilát ugyebár hivatalosan az MSZP helyben nem támogatja a polgármesteri székért való választási küzdelemben, viszont a Kiskunhalason az alpolgármesterségről anyagi okok miatt korábban lemondó helyi politikus a megyei közgyűlésben szépen csendben négy évet azért eltöltött az MSZP jogcímén, azért a szerény fizetésért, ami a megyei képviselőknek jár.

Ettől az égbekiáltó diszkrepanciától függetlenül a testület politikai formációi mégis úgy borultak össze pénteken délelőtt az ülést követő ünnepélyes fogadáson, mint kocsma előtt a biciklik. Tehették ezt, hiszen az elnök Bányai Gábor is kijelentette az ülés során, hogy Bácsmegye politikailag a béke szigete, így a megyei testület konstruktívan tudott a megye érdekében együttműködni az elmúlt nyolc évben.


Az ülésen átadásra került az október 12-én megtartandó önkormányzati választáshoz szükséges területi választási bizottság tagjai számára a mandátumuk. A képen Kiss János kecskeméti evangélikus lelkész átveszi a mandátumát Bányai Gábortól.)

Igen, Bányai Gábortól nem szokatlan módon egy kis politikai irónia is beleszövődött a napirendek közötti levezetői szavakba. Erre főként az után került sor, amikor az elmúlt négy éves beszámolót a korábbi megyei elnök Balogh László felszólalásában elfogadta, majd a szavazásnál a frakcióval együtt tartózkodott.

Balogh László felszólalásában sérelmezte azt, hogy a szavai alapján a kormány 2011-ben államosította a megyei önkormányzatokat, így a megyei önkormányzat bevétele a korábban évi 50 milliárdnak az 1, legfeljebb másfél százalékára zsugorodott. Bányai Gábor válaszában kifejtette, hogy ő sem örült a megyei önkormányzati rendszer átalakításának, de tudomásul kellett venni, hogy Bács-Kiskunnal ellentétben több megye fizetésképtelensége miatt az egész ország fizetésképtelenségét állapította volna mega pénzügyi világ, ha a kormány nem lép.

Így felszólalásában az április óta fizetés nélkül dolgozó megyei elnök azzal folytatta, hogy a megyei önkormányzat jelentősége mégis nagyon jelentős lesz a jövőben, hiszen a következő években, mintegy 400 milliárd forint fejlesztési forrás idecsábítása lesz a feladata. Ezt azzal indokolta, hogy miután az önkormányzat 33 százalékos részesedéssel működteti a regionális ügynökséget (DARFÜ), amely regisztrálva van Brüsszelben, így miután ilyen regisztrációval jelenleg a Széchenyi Program Iroda még nem rendelkezik, a megyében konkurencia nélkül lesz képes a testület a pályáztatást koordinálni.

Elköszönt Nyitrai András



A kilencvenes években az SZDSZ-t is megjárt kecskeméti Fidesz-es politikus Nyitrai András sértett beszéde talán méltatlan volt egy politikai életút lezárásához, de a képviselőt ez nem igazán zavarta, hiszen az együttműködést mindenkinek megköszönte, de kijelentette, hogy akik megakadályozták, hogy ő továbbra is a megyei testület tagja lehessen, azoknak nem köszöni meg. A beszédén felbuzdulva Molnár Gábor kalocsai képviselő is tett egy köszönő beszédet, és már majdnem Bányai Gábor is, de ezen már jót nevettek a képviselők.

Az utolsó valóban ünnepi megyei közgyűlésre szeptember végén kerül majd sor, állítólag a Katona József színházban, ahol hivatalosan is lezárul Bács-Kiskun megyében az igazán színesnek mondható nyolc évet felölelő békés Bányai korszak.



2006. október 10-én Zombor Gábor köszöntötte az új megyei elnököt Bányai Gábort