2024.04.26, Péntek

Szobanövény leszel vagy élő ember? Ez itt a kérdés!

2014.09.26. 13:48

„Sz@r az élet, anyámék válnak! Sz@r az élet, meghalt a nagyi! Sz@r az élet, matekból elrántottak.”

Hirdetés

Ilyen vagy ehhez kísértetiesen hasonló mondatok sokszor elhagyják a fiatalok száját. És amikor a sok sz@rt nem tudják mivel feloldani, a szer után nyúlnak. Nem tudva, hogy a drogmámoros időszak után már semmi sem lesz a régi. A szer ugyanis méreg. Tönkreteszi az agyban található örömközpontot, amit kiiktatva már csak a boldogtalanság felé vezet út.

Döbbent diákarcok kóvályognak ki a kalocsai gyermekotthon előadójának ajtaján. Az előadás taps nélkül ért véget. Az előadó, Marosi Antal örömközpontja viszont ettől lép működésbe. Neki köszönhetően rendhagyó drogprevenciós előadás részesei lehettek a helyben sokszor csak fiúnevelőként emlegetett intézmény lakói szeptember derekán.

Nem elrettent, de mégis



Marosi Antal rádiós műsorvezető, egykori nyomozó sajátos programja attól eredményes, hogy saját nyelvükön szól a fiatalokhoz. Nem szörnyű példákat mutat be és nem elrettenteni próbál, pusztán szemlélteti mi is történik az agyban a kábítószer hatására. A módszert dr. Balogh Sándor találta ki. Általában együtt is járják az országot. Kivételes alkalom, hogy Marosi egyedül tartott hat előadást Kalocsán. A gyerekotthon lakói mellett a Szent István Gimnázium növendékeinek.

A program népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a gimnáziumban az előre tervezethez képest, az első előadást látva az egyik osztályfőnök saját, épp jelen nem lévő diákjainak is kér egy plusz órát.

De térjünk vissza az előadókhoz. Mint kiderült Balogh Sándorhoz harmincéves barátság fűzi Marosit, aki még bűnügyi nyomozóként ismerte meg a boncorvost. Az ismeretterjesztő módszer Balogh doktor találmánya, azt viszont Marosi szorgalmazta, hogy tegyék közkinccsé az előadássorozatot és járják be vele az országot.

Kendőzetlen őszinteséggel a fiatalok nyelvén

A kendőzetlen őszinteséggel, a fiatalok nyelvén beszélő Marosi azt már a diákoknak is elmeséli, hogy néhány éve, amikor az akkor tizenéves fia osztálytársa belőve ment reggel iskolába, „berezelt”. 



- A kamaszoknak nagy az arca, nekik kevés, ha azt mondjuk, ne csináld, ne drogozz. Ha viszont elmondjuk nekik a Balogh Sándor által tapasztaltakat és leírtakat, azzal nem tudnak vitatkozni és eldönthetik magukban: ezt akarják-e valóban?  - mondja Marosi, aki előadásában nem köt masnit a véleményére. Persze, az épp szókimondó, kritizáló életkorban lévő diákságnak pont ez jön be.

A gimnázium könyvtárában az előadás folyamán felváltva tör fel a kacaj és fagy a gyerekek arcára a mosoly. Számos módszere van a drogmegelőzésnek, az a legunalmasabb, amikor a kábítószerek összetevőiről, hatóanyagairól kezdenek hosszas előadásba. 


- Marosiék előadása alapjaiban különbözik minden mástól, amit drogprevenció címén eddig ismertünk. Ám az előadó laza stílusa, kemény mondatai mögött kitűnő pedagógiai érzék ismerhető fel -  ezt már Simon Zoltán, oktatásért felelős alpolgármester állapítja meg, aki szintén részt vett a gimnáziumban tartott rendhagyó órán.
Simon Zoltán hozzáteszi, szeretné ha ez a program a város összes iskolájába eljutna, hisz a drog elleni küzdelem Kalocsán is folyamatos.


A városvezetés által szorgalmazott „A drogokról másképpen” című előadássorozatot egyébként az Emberi Erőforrások Minisztériuma is támogatja, így az az iskoláknak nem kerül semmibe. Üzenete viszont sok fiatal drogokhoz való viszonyát meghatározza a jövőben.

Ha drogozol, nem tudsz örülni többé

A Marosi féle prevenciós program legfőbb üzenete ugyanis az, hogy ha drogozol, nem fogsz örülni többé. „Ami most teljessé teszi az életed, amitől pozitív energiát kapsz, amitől feltöltődsz, többé nem fog jelenteni semmit. Nem lesz. Nem fogod érezni. Ez a kémia és a biológia törvénye. Nem lehet visszafordítani. Azokat az érzékelő receptorokat, melyek az agyunk örömközpontjában az örömöt, a jóleső érzést továbbítják a testünkben, elpusztítja a kábítószer. És ezek a receptorok nem nőnek ki újra, nem lehet őket pótolni. Nem lehet meggyógyítani, nem lehet megszerelni. És ez a tétje ennek az egésznek – sorolja Marosi a döbbent gyerekeknek, akik amikor megértik miként működnek belülről, a felismerés súlya annyira nyomja őket, hogy alig tudnak felállni a székből.

- A drogosok ezért nem tudnak őszintén mosolyogni, mert nem tudnak örülni, nem vált ki belőlük semmit az, ami korábban boldogságot adott. És ebbe az egészbe aztán jó hamar bele is halnak. Megéri? Ti tudjátok, ti döntitek el!  Ahogyan azt is, hogy drogon nevelkedett szobanövények vagy élő emberek lesztek? Mert valójában ez itt a kérdés? – zárja szavait előadásai végén Marosi, aki arra a nem elhanyagolható tényre is minden előadás végén felhívja a fiatalok figyelmét, hogy ott legbelül, a lelkük mélyén keressék meg vágyaikat, álmaikat, a választ a kérdésre, hogy Miért születtem én? és Mi szeretnék lenni, hova szeretnék eljutni?, és tessék elindulni ezen az úton. Sokkal messzebbre visz ugyanis, mint a drogokkal kiszínezett halálos sztráda – teszi hozzá.