2024.11.24, Vasárnap

Petőfi halálára emlékezett Kiskőrös

2015.08.06. 06:37

Kiskőrös nagy szülötte, Petőfi Sándor halálának 166. évfordulójára emlékeztek július 31-én – a derékba tört életpályára emlékezve hagyományosan – a nap közepén, a költő szülőházának udvarán.

A szakmai nappal egybekötött megemlékezés Supka Éva szavalatával vette kezdetét, majd Kispálné dr.- Lucza Ilona, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatójának köszöntője után Pohankovics András alpolgármester idézte fel a költő emlékét. Mint mondta: „tudatos törekvés városunkban, hogy a költő emlékét azzal tartjuk életben, hogy elsősorban életművét népszerűsítjük”. A város vezetése nevében örömét fogalmazta meg azért, hogy a költő képzőművészeti, irodalmi és ünnepi kultuszának gyűjteménye Kiskőrösön is folyamatosan gyarapodik, az „emlékezetes hajlék” egyre több értéket tárhat a látogatók elé.

Ezt követően az Országos Petőfi Sándor Társaság elnökségi tagja, Tóth Gyuláné emlékezett Petőfire. A megemlékezés alkalmával mutatta be Boros Ilona, a kecskeméti Katona József Múzeum munkatársa az 1907-ben kiadott Petőfi-kötetet, melyet a közelmúltban restauráltak. A munkafolyamat fázisait a Kiss Béla által készített fotókon követhették nyomon az érdeklődők.

A Ponicsán család tagjai a család hagyatékából számos értéket adományoztak már a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumnak: többek között a Petőfi-kultuszhoz kapcsolódó tárgyakat, eredeti kultúrtörténeti dokumentumokat. A család nevében Ponicsán Katalin örömét és köszönetét fejezte ki, amiért igen nagy becsben tartja a múzeum az adományukat, és újabb, díszkiadású kötetet ajándékozott a gyűjteménybe, ezúttal Madách Imre Az ember tragédiáját Zichy Mihály illusztrációival.

E. dr. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója a múzeumi látványraktárt mint a kiállítások új formáját mutatta be: ennek azok az intézmények (köztük a kiskőrösi múzeum) örülhetnek, ahol a raktározás és a gyűjtemény bemutatása egyszerre jelent megoldandó feladatot. Patkós Gábor a múzeumi játékok múzeumpedagógiai jelentőségéről beszélt. Az előadásokat követően dr. Tóth Ákos tárogatóművész muzsikájának kíséretében a világ első köztéri Petőfi-szobránál egy-egy szál virággal emlékeztek a költőre a jelenlévők, majd a szülőház falán koszorút helyezett el az Országos Petőfi Társaság, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Katona József Múzeum, Kiskunfélegyháza küldöttsége, a kiskőrösi önkormányzat, valamint a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum.

Képek: Petőfi halálára emlékezett a város