2024.09.15, Vasárnap

Kalocsán is nyílik egészségfejlesztési iroda

2013.08.13. 12:09

Az ország különböző pontjain 58 egészségfejlesztési iroda kezdi meg működését. Térségünkben Kalocsa mellett Kiskőrösön és Dunavecsén nyílik ilyen, a helybeliek egészségével foglalkozó iroda, amely megszervezi az adott közösségek egészségfejlesztési programjait is. Ezek szerepéről Font Sándor országgyűlési képviselővel beszélgettünk.

– Amikor Szócska Miklós egészségügyi államtitkár e hírt bejelentette, elmondta, hogy az új intézmények nem veszik át az alapellátás szerepét, hanem kiegészítik azt. Hogy kell ezt elképzelni?
– Nos, ahogy azt államtitkár úr is hangsúlyozta: korábban már sokan és rengeteget beszéltek a népegészségügyi programokról, de semmit nem ér az a népegészségügyi program, amely mögött nincs forrás, elkötelezett emberek, s amit nem fogadnak el intézményesült formában a szakma és a polgárok. A jelenlegi kormány épp ezért négy területen dolgozik olyan projekteken, amelyek meg fogják változtatni a magyarországi népegészségügyi trendeket. Ezek a népegészségügyi jogalkotás, a szűrőprogramok, az egészségfejlesztési programok és a népegészségügyi intézmények fejlesztése.
Most, az egészségfejlesztési irodák megnyitásával mindezek megvalósulásához hétmilliárd forintot ad a Fidesz-KDNP-kormány, hogy az idősek, egyedül élők, vagy bárki, aki egészségügyi tanácsadásra, segítségre szorul, fel tudjon keresni egy ilyen irodát.

– Mondana egy-két konkrét példát arra, hogy miként kell ezt elképzelni a hétköznapokban?
– Lássunk egy egyszerűt: akinek mondjuk a háziorvos azt tanácsolta, fogyjon le, vagy szokjon le a dohányzásról, annak az egészségfejlesztési iroda nyújt további segítséget életmód-tanácsadással, dietetikusok közreműködésével. De az egészségfejlesztési irodákban kiemelt figyelmet fognak fordítani a keringési betegségekben szenvedőkre is, például szűrésekkel, tanácsadással, és az alkoholbetegekre, a tragédiát átélt, vagy öngyilkos hajlamú emberekre is odafigyelnek majd. Hiszen akármely területről beszélünk, nem várható el egyetlen állampolgártól sem, hogy mindezt egyedül oldja meg. Hathatós segítséget fog kapni mindenki, aki arra rászorul.

– Jól értem, egyfajta lelki elsősegélyt is nyújt majd ez az iroda?
– Igen, a krízishelyzetben lévők, vagy azon épp átesettek pszichológiai tanácsadásra is számíthatnak majd itt. A fent említett stratégia alapján történő hálózatfejlesztés első állomását jelentik a most induló egészségfejlesztési irodák, de a tervek szerint még az idén kiépül a lelki egészségügyi központok hálózata is.

– Szóval ezek az irodák egyfajta egészségügyi tanácsadó, egészséges életmódra tanító-nevelő központok lesznek?
– Olyasmik. Segítik majd a háziorvosi szolgálattól, a járóbeteg-szakrendelésről, illetve fekvőbeteg szakellátást követően az egészségfejlesztési irodákba irányított életmódváltásra szorulókat.
Azzal pedig, hogy országszerte 58 helyen hozunk létre ilyet, közelebb hozzuk egymáshoz a lehetőségeket és az igényeket. A helyi lakosság számára így még több segítség lesz elérhető távolságban. A Fidesz szeretné elérni, hogy minden olyan ember, aki egészségügyi támogatásra szorul, segítséget kapjon. Hogy azok is szakszerű ellátásban részesüljenek, akik az egészségügyi rendszer eddigi szolgáltatásait nem tudták használni, pedig támogatásra van szükségük.

– Térségünkben is hamarosan megnyílnak ezek az irodák. Pontosan hol?
– Bács-Kiskun megye hármas számú választókerületében Kiskőrösön, Dunavecsén és Kalocsán nyílik ilyen, Kalocsán a Szent Kereszt Kórház égisze alatt.

– Mit várnak attól, hogy helyi szintre hozzák ezeket?
– A helyi szereplők sokkal jobban ismerik a helyi viszonyokat, így elérhetik azokat, akiket az egészségügyben csak "láthatatlan célcsoportnak" neveznek. Vagyis akiknek rossz az egészségi állapota, de a népegészségügyi programokkal nem lehet őket megszólítani. Ilyen célcsoportnak tekinthetőek például az egyedül élő idős emberek. Az irodákban ráadásul olyan, a környékről származó, helyi ismeretekkel rendelkező dolgozók lesznek, akik könnyebben és eredményesebben el tudják érni a rászorulókat. Ezzel pedig csökkentjük a betegek számát, és a program hosszú távú eredményeként remélhetjük, hogy a lakosság egyre kevesebbet betegeskedik, egészségesebb és egészségtudatosabb lesz. Ezt tartom a program legfontosabb elemének, hisz a jelenlegi kormányzat minden tekintetben felelősséget érez a lakosaiért, így az egészségükért is.