A TOP keretében megvalósítandó projekteknek- több mint 63 milliárd forint értékben - a Bács-Kiskun Megyei Integrált Területi Program (ITP) ad keretet. Ezt a dokumentumot a helyi egyeztetéseket követően a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés fogadja el.
Országosan is példamutató a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat és a települési önkormányzatok együttműködése. A kialakított partnerség célja az, hogy a 2014-2020-as időszak fejlesztései koordináltan, egymást erősítve valósulhassanak meg. Az egyeztetéseket a települési vezetőkből és megyei önkormányzat területfejlesztési szakembereiből kialakított járási munkacsoportok végezték. Minden járásban 1-1 szakember koordinálásával többszöri egyeztetés után állt össze a terv. Az összegyűjtött több mint 2 ezer fejlesztési ötlet a leendő pályázati rendszernek is megfelelő projekt formájában került rögzítésre. A projektek egyik része a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében, míg másik része az ágazati operatív programokban kaphatnak támogatást.
A TOP keretében megvalósítandó projekteknek- több mint 63 milliárd forint értékben - a Bács-Kiskun Megyei Integrált Területi Program (ITP) ad keretet. Ezt a dokumentumot a helyi egyeztetéseket követően a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés fogadja el.
A megalapozott döntések meghozatala céljából a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat az elkövetkezendő napokban a megye minden járásában megtartja munkacsoport megbeszéléseit. 2015. február 26-án a kecskeméti és a kunszentmiklósi, március 4-én a kiskunmajsai és a tiszakécskei, március 5-én a kiskőrösi, március 9-én a kiskunhalasi és a kalocsai, március 10-én a jánoshalmi és a kiskunfélegyházi, valamint március 11-én a bácsalmási és a bajai járásokban egyeztet a helyi döntéshozókkal a projektek tartalmáról és ütemezéséről. Erre azért is van szükség, mert a brüsszeli tárgyalások eredményeként lényeges információk állnak rendelkezésre az elkövetkezendő évek támogatási rendszeréről, melyek a projektfejlesztést befolyásolják. Ugyanakkor a kötelezően vállalandó indikátorok megyei szintű teljesítése is megköveteli a koordinált tervezést és végrehajtást.
Az Integrált Területi Program (ITP) a 2014-2020 költségvetési időszakra vonatkozó TOP forráskeret felhasználásának szerkezetét, elvárt eredményeit és ütemezését támasztja alá a helyi igényekkel összhangban. Az ITP-én belül rögzíteni szükséges azt a kritériumrendszert, amely elvi megalapozását adja a későbbiekben a projektkiválasztásnak. Ezek egy résztét a megyei önkormányzat határozza meg. A Bács-Kiskun megyei szempontrendszert 2015.02.27-én, Baján tárgyalja a megyei közgyűlés.
A közgyűlés számára elfogadásra javasolt kritériumok a következőek:
Illeszkedés a megyei területfejlesztési programhoz és a vonatkozó indikátoraihoz.
Hozzájárulás belső területi kiegyenlítődéshez.
Hozzájárulás a munkahelyteremtéshez.
Hozzájárulás a külső természeti hatásokkal szembeni ellenálló képesség erősítéséhez.
Hozzájárulás integrált fejlesztési programok megvalósításához.
Baján tartja ülését a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés
Rideg László ígéretének megfelelően a megyei közgyűlés üléseit nem csak a megyeszékhelyen, Kecskeméten, hanem a megyei többi városát is felkeresve tartja. Ez jó alkalom arra, hogy a helyben lakók betekintést nyerhessenek a Közgyűlés munkájába, és a képviselők is többet megtudjanak a térség települések értékeiről, az ott élők problémáiról.
Baja az első város, ahol a Közgyűlés a 2015. évi első ülését megszervezi. A napirendi pontok közül kiemelkedik az ez évi költségvetés megtárgyalása és a rendőrfőkapitány úr tájékoztatása a megyei határszakaszon történő migrációról.
A Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés 2015.02.27-i ülésének napirendi javaslatai
1. Tájékoztató két testület közötti ügyekről
2. Előterjesztés a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 2014. évi költségvetési rendeletének módosítására
3. Előterjesztés a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 2015. évi költségvetési rendeletének megalkotására
4. Előterjesztés a megyei közgyűlés 2015. évi munkatervének megállapítására
5. Előterjesztés a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Hivatala 2015. évi belső ellenőrzési tervére
6. Előterjesztés a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 2015. évi éves összesített közbeszerzési tervére
7. Beszámoló a Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság 2014. második félévi tevékenységéről
8. Előterjesztés a Bács-Kiskun Megyei Értéktár Bizottság 2015. évi munka- és pénzügyi tervének jóváhagyására
9. Előterjesztés a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat és a területi nemzetiségi önkormányzatok közötti együttműködési megállapodások felülvizsgálatára
10. Előterjesztés a Bács-Kiskun Megyei Integrált Területi Program (ITP) Területi Kiválasztási Kritérium Rendszerének meghatározására, elfogadására
11. Tájékoztató a Bács-Kiskun Megyei Területfejlesztési Kft. „Egészséges Bács-Kiskunért” című pályázatának beadásáról
12. Előterjesztés a Veránka-szigeti ingatlanok és ingóságok vagyonkezelői jogának átvételéről
13. Előterjesztés a „Horse-trails” című projekt sikeres megvalósítása érdekében a Tegyünk Izsákért Egyesülettel kötött kölcsönszerződés módosításáról
14. Tájékoztató a megyét érintő migrációról
15. Egyebek
Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.